Triumf islamu i krwawe Morze Śródziemne

Kategorie: Bez kategorii, Książki

Dwie świetne książki Rogera Crowleya o walce dwóch światów, europejskiego i islamu, w XV i XVI wieku w basenie Morza Śródziemnego. „1453 Upadek Konstantynopola” i „Morskie imperia” zabierają nas w epokę mało znaną a przeciekawą.

1453

O czym opowiada „1453” – mówi sam jej tytuł. „Morskie imperia”, poświęcone są późniejszej ekspansji Imperium Osmańskiego na Morzu Śródziemnym, z trudem zastopowanej na Malcie i pod Lepanto. Tych, którym z racji zainteresowania historią Śląska bliscy są Habsburgowie, zainteresuje może też i to, że walną rolę w powstrzymaniu Turków odegrali wtedy dwaj władcy z tej wielkiej dynastii: Karol V i Filip II.

Morskie imperiaCesarze, sułtani i papieże, admirałowie i korsarze, joannici i janczarzy, potężne armie i wielkie floty, pragmatyzm i fanatyzm, bitwy i oblężenia, bohaterstwo i tchórzostwo… Książki aż kipą od pełnokrwiście nakreślonych postaci i dramatycznych wydarzeń, a cały ten niby to zamierzchły świat autor opisuje w sposób budzący liczne skojarzenia z naszą współczesnością.

(Roger Crowley, 1453 Upadek Konstantynopola, Rebis, Poznań 2013, cena 43,90 zł; Morskie imperia, Rebis, Poznań 2012, cena 45,90 zł)

Komentarze (4):

 1. Avatar
  Euro

  Panie Tomaszu.
  Obecnie jesteśmy świadkami trzeciej fali islamu przeciwko Europie.

  Pierwsza, zapoczątkowana podbojem wizygockiej Hiszpanii w 711 r., została odparta przez Franków pod wodzą Karola Młota (łac. Carolus Martellus, fr. Charles Martel, niem. Karl Martell) w zwycięskiej dla Europejczyków bitwie pod Poitiers w 732 roku.

  Druga, związana ze zdobyciem Konstantynopola w 1453 r., została zatrzymana pod Wiedniem w 1529 r., na Malcie w 1565 r., pod Lepanto w 1571 r. i wreszcie ponownie pod Wiedniem w 1683 roku.

  Dzisiaj wyznawcy proroka Mahometa (arab. Muhammad ibn Abd Allah ibn Abd al-Muttalib) szturmują Europę nie militarnie, lecz demograficznie (vide Francja, Niemcy, Wlk. Brytania).
  Postawę świata islamu w stosunku do sąsiadów, wyjątkowo celnie opisał prof. Samuel Huntington w swojej książce „Zderzenie cywilizacji” w 1993 roku.

  Pozdrawiam,
  dr Euro

  PS. A’propos książek Rogera Crowleya, polecam:
  Bartolome Bennassar, Dominique Borne, Elisabeth Carpentier, Claude Liauzu, Alain Tranoy, „Historia Świata Śródziemnomorskiego”, Ossolineum, Wrocław 2003

  1. Avatar
   Tyn istny

   Nie wszystkie zwycięstwa przekładają się w perspektywie na dalekosiężny sukces.
   Takim zwycięstwem było zwycięstwo pod Wiedniem dla ówczesnej Rzeczypospolitej to był początek końca.

 2. Avatar
  1

  Dajcie już spokój z tym straszeniem Islamem tak ma marginesie to dobra religia a jej wyznawcy to porządni ludzie nierzadko lepsi od Katolików.Lepiej zająć się zniewoleniem chrześcijańskim Polski bo konsekwencje tego są od samego początku dla narodu tragiczne.W szpitalach ludzie jedzą gorzej jak szczury ale na kościół idą dalej miliardy.Hipokryzja i obłuda zniewolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*