II wycieczka na śląskie szańce II RP: schrony Goduli. Niektóre rzeczy się nie zmieniają, a inne owszem

Kategorie: Historia Śląska i okolice

W latach 20. XX wieku Godulę (która jeszcze nie była dzielnicą Rudy Śląskiej) i Szombierki (te z kolei nie należały na razie do Bytomia) przedzieliła polsko-niemiecka granica. Biegła rzeczką Bytomką, ku której opadały łąki i pola – otwarty, niezabudowany, łatwy do obrony teren. Wykorzystując jego walory, Wojsko Polskie wzniosło tu w latach 30. silne fortyfikacje, które utworzyły sektor „Godula” Obszaru Warownego „Śląsk”. Niemal wszystkie zbudowane tu wówczas schrony istnieją do dnia dzisiejszego, w sposób czasami wręcz nieprawdopodobny kontrastując z wyrosłymi tymczasem w ich sąsiedztwie osiedlami mieszkaniowymi. Spacer pomiędzy nimi to ciekawa historyczna wycieczka.

Jadąc ulicą Karola Goduli trudno byłoby nie zauważyć tego ciężkiego schronu, który jest dobrym punktem startowym do spaceru po tutejszych fortyfikacjach (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4050Ciężki karabin maszynowy w tej pancernej półkopule miał za zadanie ostrzeliwać Niemców atakujących od strony Szombierek (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4058Schron we wrześniu 1939 r. rzeczywiście brał udział w walce z dywersantami Sonderformation Ebbinghaus.

Inny polski ciężki schron bojowy znajdziemy między blokami przy ulicy Solskiego a boiskiem Szkoły Podstawowej nr 40:
20150706_191230W tej kopule ze stali pancernej również znajdował się cekaem o znakomitym polu ostrzału we wszystkich kierunkach. Schron miał jeszcze drugi – w strzelnicy ściennej. Sektory ognia poszczególnych obiektów uzupełniały się. Przedpole jednego schronu mogło być ostrzeliwane z innego. Jednak do naszych czasów w ich otoczeniu zaszły tak radykalne zmiany, że po całej tej koncepcji pozostało w zasadzie tylko wspomnienie.

Linia schronów ciągnie się również po drugiej stronie ulicy Goduli (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4072Ten schron artyleryjski był uzbrojony m.in. w armatę 75 mm i w 1939 r. ostrzeliwał Bytom. To największy ze schronów na Goduli.

Jesteśmy w trójkącie trzech miast. Stykają się tu nie tylko Ruda Śląska i Bytom, ale też Świętochłowice. Część schronów znajduje się już na ich terenie, m.in. ten tutaj (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4105Z sektora „Godula” szybko możemy przejść do schronów sektora „Łagiewniki”. Na jego skraju znajduje się ten dwukondygnacyjny schron grupy bojowej „Zgorzelec” (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4209Las na zdjęciu, podobnie jak bloki na Goduli, wyrósł już po 1939 r. (fot. Arkadiusz Gola):
IMG_4192Przy okazji warto też zajrzeć na pobliskie zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec (to już Bytom), by poczuć tam klimat dawnego przemysłowego Śląska:

dav

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*