Alcobaca, jak Krzeszów czy Lubiąż też znana jest dzięki cystersom

Kategorie: Podróże świat, Śląsk

Tagi: , , , , ,

This slideshow requires JavaScript.


Lubiąż to największe opactwo cystersów w Europie. A słyszeliście o równie potężnym opactwie cysterskim w portugalskim miasteczku Alcobaca?

Kiedy tego lata przygotowywałam się do wyjazdu do Portugalii i dowiedziałam się, że w miasteczku Alcobaca znajduje się opactwo cystersów, wpisane na listę UNESCO, postanowiłam, że koniecznie tam muszę zajrzeć (o tym jaki był główny powód mojego wyjazdu do Portugalii, pisałam na blogu we wpisie o portugalskim camino).
Odwiedziłam już większość pocysterskich klasztorów na Śląsku (o Lubiążu i Krzeszowie pisałam zresztą całkiem niedawno na blogu). Jak na tym śląskim tle wygląda Alcobaca?

Choć cystersi na śląskich ziemiach przebywali od średniowiecza, to większość z klaszorów ma architekturę charakterystyczną dla baroku. To w czasach kontrreformacji, kiedy Śląskiem rządzili katoliccy Habsburgowie Kościół był na Śląsku silny i rozbudowywał klasztory i świątynie. Jedne możemy podziwiać w pełnej, barokowej krasie (np. Krzeszów), inne są gigantyczną ruiną (np. Lubiąż, choć trzeba przyznać że od kilku lat sukcesywnie zmienia się wygląd tego zabytku na lepsze – jeszcze raz odsyłam do bloga o Lubiążu), inne, jak w Henrykowie czy Rudach są już prawie w całości odrestaurowane. Śląskie klasztory pocysterskie łączy jedno: wszystkie poniosły ogromne straty w 1945 roku i później.

No i zobaczyłam Alcobacę w pewne lipcowe popołudnie tego roku. To małe miasteczko na uboczu. Turystów tłumu nie było. A klasztor i kościół imponujący! Kościół jest zresztą największą świątynią gotycką w kraju.

Portugalia-Alcobaca-al 14 Portugalia-Alcobaca-al 12 Portugalia-Alcobaca-al 7 Portugalia-Alcobaca-al 3
Pierwsze, co odróżnia Alcobacę od naszych śląskich zabytków pocysterskich, to wiek. Większość zabudowań pochodzi albo z końca XII wieku, albo okresu niewiele późniejszego. Klasztor jest ogromny i bardzo dobrze zachowany, choć i on przeżył wojnę i okupację obcych wojsk. Na Śląsku klasztory niszczyli i grabili w roku 1945 Rosjanie, w Portugalii w 1810 – Francuzi Napoleona. Dziś wystawione są tu ogromne okaleczone właśnie wtedy rzeźby, do których strzelali francuscy żołnierze. Podobno nieźle się także obłowili plądrując klasztor. A mieli co łupić, w klasztorze były dzieła sztuki i największy portugalski księgozbiór.
Tak jak śląskim cystersom w roku 1810 król pruski zabrał majątki (w tym roku miała miejsce kasata zakonów w Niemczech, a ich majątki przeszły na własność króla), tak samo w Portugalii, tyle że trochę później. Tam kasatę zakonów ogłoszono w roku 1834.

Portugalia-Alcobaca-al 10
Rzeźbione grobowce króla Pedro I i Ines de Castro, najsłynniejszych portugalskich kochanków. Znacie tę historię?
Wydarzyła się w XIV wieku na królewskim dworze i jej początek przypomina trochę romans znany i z polskiej historii – Zygmunta Augusta Barbary Radziwiłłówny. Pedro, syn króla Alfonsa IVzakochał się córce prostego galicyjskiego szlachcica, Ines de Castro. Wziął z nią potajemny ślub. Ojciec Pedra, który nie akceptował małżeństwa polecił zamordować Ines. Przyszedł jednak czas, kiedy Pedro objął tron. Nakazał wtedy ekshumować ciało żony, ubrać jak królowę i zmusił winnych zbrodni szlachciców do całowania rozkładającej się już dłoni królowej. Po ceremonii pochowano ją uroczyście w pięknym rzeźbionym kunsztownie grobowcu. Podobny grobowiec przygotował Pedro dla siebie.

This slideshow requires JavaScript.

Te dwa zdjęcia powyżej to kuchnia
Tu muszę się przyznać, że nie od razu odgadłam, co to za pomieszczenie. Widziałam wielkie wanny – myślałam że chodzi o pralnie albo łaźnie. Potem doczytałam, że przez kuchnię bezpośrednio przepływał… strumień, z którego zakonnicy mogli łowić ryby. To możliwe. Zresztą, ogromna kuchnia, wanny, ruszty na których można było piec jednocześnie 7 wołów były potrzebne, skoro w szczytowym okresie rozkwitu w klasztorze mieszkało podobno 999 zakonników.

Portugalia-Alcobaca-al 5 Portugalia-Alcobaca-al 4 Portugalia-Alcobaca-al 3 Portugalia-Alcobaca-al2 Portugalia-Alcobaca-al 13Portugalia-Alcobaca-al 6

 

Komentarze (2):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*