200-lecie Bitwy Narodów pod Lipskiem z rekonstrukcją, 100-lecie z wielkimi budowlami

Kategorie: Podróże świat, Śląsk

Tagi: , , , , , ,

200-lecie wielkiej Bitwy Narodów, jak nazywa się bitwę pod Lipskiem z 1813 roku, świętowano w niedzielę 20 października w Niemczech. Była wielka rekonstrukcja bitwy z udziałem 5 tysięcy artystów i statystów, koncerty, wykłady, spotkania. Kiedy świętowano stulecie bitwy – wybudowano wielki pomnik w Lipsku (do dzisiaj największa budowla pomnikowa w Europie) oraz Halę Stulecia we Wrocławiu (służy mieszkańcom miasta do dzisiaj).


20 października w Lipsku była kulminacja obchodów 200-lecia wielkiej Bitwy Narodów  która odbywała się od 16 do 19 października 1813 roku pod Lipskiem.
W historycznej rekonstrukcji największej bitwy okresu napoleońskiego uczestniczyło w ostatnią niedzielę około 5 tysięcy osób z całej Europy.

Bitwa pod Lipskiem

200 lat temu w bitwie pod Lipskiem pomiędzy armią Napoleona a wojskami koalicji antynapoleońskiej (Austria, Prusy, Rosja i Szwecja) brało udział ponad pół miliona żołnierzy. Po stronie Francji  stała w tej bitwie armia Księstwa Warszawskiego pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego (zginął w tej bitwie) oraz miała stać Saksonia. Ta ostatnia przeszła na stronę koalicji antynapoleońskiej, co m.in. zaważyło na losach bitwy, przez Napoleona przegranej.

Pomnik Bitwy Narodów. data powstania 1913, wysokość: 91 m, rozmiary płyty fundamentu: 70x80x2, liczba schodów (od poziomu ulicy):500, masa kompleksu: 300 tysięcy ton

 

Równie uroczyste obchody jak w 200-lecie bitwy urządzono 100 lat temu.  To wtedy powstał największy do dzisiaj pomnik w Europie – pomnik-kompleks Bitwy Narodów o wysokości 91 metrów. Budowano go 15 lat. Stoi w Lipsku do dzisiaj (przy ulicy 18 października), można go zwiedzać. Urządzono tam również muzeum, gdzie pokazano pamiątki z początku XIX wieku związane z bitwą. Z góry można oglądać panoramę miasta. Widziałam to miejsce kilka lat temu. Choć było to poza sezonem turystycznym (początek grudnia) i godzina przedpołudniowa w niedzielę, na terenie kompleksu było wielu zwiedzających.

Hala Stulecia we Wrocławiu
Na Śląsku znajduje się także pamiątka, powstała w stulecie Bitwy Narodów pod Lipskiem. To Hala Stulecia we Wrocławiu (po 1945 roku nazywana Halą Ludową) – ogromna hala widowiskowo-sportowa w Parku Szczytnickim. Budynek od 2006 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Halę Stulecia oglądałam wiele razy z zewnątrz, bo często, kiedy jestem we Wrocławiu bywam w Parku Szczytnickim. W środku miałam okazję być w niej tylko raz, na spektaklu „Borys Godunow”, megawidowisku Opery Wrocławskiej, zrealizowanym właśnie w Hali Stulecia.

 

Czy wiecie może o jeszcze innych pamiątkach związanych ze stuleciem Bitwy Narodów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*