Dziś już przedświątecznie: wspomnienia szopek, które zwiedzałam podczas różnych wycieczek. Na początek Rajecka Lesna,tzw. słowackie Betlejem, bo stamtąd wspomnienia mam najświeższe. Potem Wambierzyce i Olsztyn.


W Rajeckej Lesnej na Słowacji (to niedaleko Żyliny) byłam jesienią tego roku. Tutejsza ruchoma szopka (8,5 x 3 x 2,5 m) jest największa na Słowacji. Nazywają ją słowackim Betlejem.
Składa się na tę szopkę kilkaset figurek wyrzeźbionych w drewnie. Ich autorem jest miejscowy ludowy artysta Jozef Pekara. Podobno praca zajęła mu 15 lat.
Szopka znajduje się w specjalnym pomieszczeniu po prawej stronie od kościoła w Rajeckej Lesnej. Można ją oglądać przez cały rok. Na pięterku   (skąd też można podziwiać szopkę) znajduje się sklep z pamiątkami i ciekawe muzeum, gdzie pooglądać można np. stare zdjęcia ze wsi i okolicy. A pisząc o tym miejscu nie sposób nie wspomnieć, że Rajecka Lesna jest miejscem kultu maryjnego. W miejscowej bazylice znajduje się średniowieczna figurka Frivaldskiej Maryi Panny (Lesna kiedyś nazywała się Frievald).

Ale wracając do szopki:


Jozef Pekara wyrzeźbił nie tylko scenki kojarzące się z Biblią – żłóbek czy pokłon Trzech Króli, ale także związane z życiem codziennym Słowaków. Mamy tu prace na polu, w zagrodzie, scenkę u kowala, młóckę. W domach kobiety piorą, gotują, przędą. Górę szopki zajmują budowle charakterystyczne dla Słowacji.
Większość figurek jest wprawiana w ruch.
Można to sobie obejrzeć na tym filmiku:

Robi wrażenie, prawda?
My na Śląsku także mamy ruchomą szopkę największą w Polsce. Znajduje się w Wambierzycach niedaleko Kudowy-Zdroju i Polanicy-Zdrój i jest dużo starsza od tej słowackiej.

Pochodzi z XIX wieku i jest autorstwa Longinusa Wittiga. Powstawała aż przez 28 lat! Ma około 800 postaci, w tym 300 ruchomych
Można ją oglądać, jest jedną z atrakcji Wambierzyc. Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji o ruchomej szopce w Wambierzycach. A tutaj można ją poogladać w ruchu: Szopka w Wambierzycach
A jeszcze bliżej, w jurajskim Olsztynie mamy ruchomą szopkę z ponad 350 postaciami (a jej twórca nie powiedział jeszcze ostatniego słowa) autorstwa Jana Wewióra.

Szopka w Olsztynie k. Częstochowy Olsztyn

Wybrałam te trzy szopki, jedną dziewiętnastowieczną i dwie współczesne, bo mają jedną cechę wspólną: każda jest dziełem lokalnego pasjonata, który poświęcił na stworzenie „dzieła życia” lat kilkanaście albo i kilkadziesiąt.
A zatem: Rajecka Lesna, Wambierzyce, Olsztyn. Zachęcam, będziecie w pobliżu któregoś z tych miejsc, znajdźcie czas na odwiedzenie ruchomych szopek.

Komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*