Petersburg. Spacer po mieście (zdjęcia)

Kategorie: Podróże świat

Tagi: , , ,

Petersburg mnie zachwycił. Piękne miasto, wielkie pałace – po prostu metropolia.Tyle tylko, że było to pierwsze wrażenie – z oglądania Petersburga wieczorem i nocą.

To trochę rocznicowy wpis, bo 26 stycznia mija 90 lat od zmiany nazwy Piotrograd (tak nazywało się miasto od początku pierwszej wojny światowej) na Leningrad, a 27 stycznia – kolejna rocznica przerwania niemieckiej blokady Leningradu podczas drugiej wojny. Nazwa Petersburg wróciła w roku 1991.

Petersburg na pierwszy rzut oka wydał mi się piękny i wielkomiejski, bo… dotarłam do tego miasta już po zmroku. Kiedy następnego dnia wyszłam z hotelu na spacer, te same miejsca straciły wiele ze swojego uroku. W świetle dziennym widoczne już były liszaje na tynku, odpadające gzymsy i brudne bramy…

Za to nocą podświetlone kopuły cerkwi, elewacje pałaców, pomniki i mosty utwierdzają w przekonaniu, że Petersburg to jedno z najpiękniejszych miast europejskich. Tak. To jedno się Rosjanom udało. Za pomocą świateł wydobyć urok, ukryć zaniedbania.

Trzy dni które spędziłam w Petersburgu to zdecydowanie za mało, żeby zwiedzić to miasto od podszewki. I jak to często bywa przy pierwszym pobycie – kręciłam się trochę po utartych przez turystów ścieżkach.

I choć za dnia, jak napisałam, Petersburg wiele stracił ze swojego uroku, to wyjeżdżałam z przekonaniem, że warto tu było przyjechać i warto kiedyś wrócić, co najmniej na tydzień i po swojemu odkrywać genialnie zaprojektowane i z rozmachem zbudowane wielkie europejskie miasto.

Oprócz miasta zwiedziłam jeszcze dwa pałace położone już poza centrum: Carskie Sioło (to tam znajdowała się Bursztynowa Komnata, dziś można oglądać jej rekonstrukcję) oraz Peterhof, cacko Piotra Wielkiego.

A czemu przypominam Petersburg właśnie teraz? Bo za kilkanaście dni, 27 stycznia minie okrągła 70 rocznica przerwania blokady miasta.

Blokada Petersburga przez armię niemiecką podczas drugiej wojny to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Choć wtedy, i długo jeszcze po wojnie, miasto nazywało się Leningrad.

A zatem zapraszam na spacer po Petersburgu:

 

Oto Peterhof

 I jeszcze Carskie Sioło

Wygląda interesująco? Wiecej o Petersburgu, jego historii i współczesnosci tutaj

 

 

Komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*