Car Rosji na pomniku w Helsinkach ma się dobrze

Kategorie: Podróże świat

Tagi: , , ,

W centrum Helsinek, na placu przed katedrą stoi ogromny pomnik. Jeden z najokazalszych w mieście. Na postumencie – car Rosji, Aleksander II. Został postawiony w roku 1863, w czasie, gdy Finlandia była częścią Imperium Rosyjskiego.

I choć, podobnie jak Polska, Finlandia po pierwszej wojnie powstała jako państwo niepodległe, pomnika nie zburzono. W odróżnieniu od Polski, gdzie pozbywano się pomników przypominających panowanie carów w Kongresówce, albo przeszłość niemiecką na Śląsku. U nas nie zachował się ani żaden car, ani carski generał, ani Bismarck, ani cesarz Wilhelm…

 

I jeszcze kilkanascie innych moich zdjęć z Helsinek, stolicy Finlandii.

 

Komentarze (6):

 1. Avatar
  pikolo

  W Finlandii nie zburzono, a w Polsce zburzono. Nie tylko pomniki ale i zamki i pałace. Chociaż nie. Nie całkiem. W Szczecinie ostała się wieża Bismarcka, nazywana dziś wieżą Gocławską. Jak przystało na zabytek używana jest do treningów przez wspinaczy skałkowych. Wyższa kultura.

 2. Avatar
  Sulim

  Świat nie jest dziwny! To rządzący w Polsce są zdziczeni.
  np. w Sosnowcu:
  w 1938r. zburzono cerkiew prawosławną
  w 1990r. zburzono Pomnik Czynu Rewolucyjnego
  chyba każde miasto w Polsce może się czymś takim „pochwalić”

   1. Avatar
    Sulim

    Fakt! zapomniałem o synagogach i kto je zburzył.
    Zrobiło się jeszcze bardziej przerażająco.
    Wolę nie zastanawiać się kto od kogo się tego nauczył.

 3. Avatar
  Rafael

  Też mnie zaskoczył pomnik cara Aleksandra II w centrum Helsinek. Jednak gdy przeczytałem co się działo w Finlandii za jego panowania to wcale się nie dziwię, że postawili mu pomnik i go nie zburzono.
  Za panowania Aleksandra II język fiński uzyskał status języka urzędowego, wprowadzono markę fińską a Wielkie Księstwo Fińskie dysponowało znaczną autonomią.
  Za panowania kolejnych carów sytuacja się dla finów pogorszyła (rusyfikacja) ale wiek 19-ty, czyli czas zależności od carskiej Rosji to dla nich okres tworzenia się świadomości narodowej, którą zmaterializowali ogłaszając niepodległość w 1917 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*