Wojna o guano? W Peru i Chile to możliwe. Spór trwał od 1884 roku!

Kategorie: Podróże świat

Tagi: , , , , ,

Wojna o guano zakończona. Wczoraj definitywnie zakończył ją Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. Spór pomiędzy Peru a Chile trwał od końca XIX wieku. Brzmi śmiesznie? Skąd! Wojna o Pacyfik (1879 – 1884) pomiędzy Chile, Boliwią i Peru była jak najbardziej poważna i do historii przeszła także jako „wojna o saletrę” albo wojna o guano”.

I choć od dawna bogate w azot ptasie guano nie stanowi już „narodowego bogactwa” (choć ciągle jest pozyskiwane, a w dobie dbałości o ekologię jest cennym nawozem), spór o morskie terytoria pozostawał do wczoraj (27 stycznia 2014 roku) nie rozstrzygnięty.

Wyspy Ballestas

Miałam okazję zwiedzać Wyspy Ballestas na Pacyfiku, najważniejszy na wybrzeżu Peru rezerwat ptaków i miejsce, gdzie do dzisiaj pozyskuje się guano. Wyspy Ballestas razem z półwyspem Paracas tworzą narodowy rezerwat i są atrakcją turystyczną tego regionu. „To Galapagos dla ubogich” – usłyszałam od Peruwiańczyków bo w odróżnieniu od prawdziwych Wysp Galapagos, na Ballestas łatwo dotrzeć i w dodatku taka wycieczka (kupowana np. w Pisco) kosztuje zaledwie kilkadziesiąt dolarów.

Łodzie motorowe kursują pomiędzy wysepkami – ale ryk silnika nie jest w stanie zagłuszyć przeraźliwego jazgotu ptaków. Wrażliwych na zapachy uprzedzam: guano to nie perfumy. Na wyspach znajdują się kolonie kormoranów, pelikanów, flamingów, głuptaków i pingwinów Humboldta. Na mnie wrażenie robiły wylegujące się na skałach lwy morskie, zupełnie ignorujące i drące się ptaki, i turystów.

Do moich zdjęć z Ballestas wróciłam wczoraj, kiedy agencje podały informacje o zakończonym sporze sprzed ponad stu lat.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wojna o saletrę (o guano): finał

Teraz, po stu latach już nie o saletrę chodziło, ale o cenne łowiska ryb na tym obszarze Pacyfiku. Jak doniosła wczoraj Polska Agencja Prasowa, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze rozstrzygnął, że Chile musi oddać Peru terytorium sięgające w głąb oceanu, ale zachowa przybrzeżny pas. Państwa same ustalą precyzyjne granice. Peru decyzja Trybunału odpowiada. Chile żałuje utraty terenów,. Obydwie strony zamierzają dostosować się do wyroku. To tak w największym skrócie. Bardzo dokładny i precyzyjny wywód jest w tym miejscu

Chcecie dowiedzieć się więcej o chilijsko-boliwijsko-peruwiańskiej wojnie o Pacyfik – poczytajcie: Wojna o Pacyfik (o saletrę), ja tutaj tylko zasygnalizowałam tę historię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*