Domy tkaczy w Supraślu. Inne niż w Chełmsku Śląskim

Kategorie: Podróże Polska

Tagi: , , ,

O domach tkaczy w Chełmsku Śląskim pisałam na tym blogu kilka miesięcy temu: Domy tkaczy Dziś domy tkaczy w Supraślu – w zupełnie innym krańcu Polski, po przekątnej.

Supraśl domy tkaczy Supraśl domy tkaczy (3)

Choć domy tkaczy z Supraśla trafiły, podobnie jak te z Chełmska Śląskiego na listę zabytków, trudno je porównywać. W Chełmsku wybudowano je na początku XVIII wieku, w Supraślu w  połowie wieku XIX. Poza tym te z Supraśla mało już przypominają oryginały… Podobno pierwotnie miały bielone ściany, były kryte gontem. Próżno już takich szukać w dzisiejszym Supraślu.Wystarczy popatrzeć: szalunek, różne okna, także dachowe, blacha albo dachówka… Dobrze, że zachował się chociaż oryginalny układ i bryła.

A skąd w ogóle tkacze w Supraślu? Zostali sprowadzeni tutaj przez Wilhelma Fryderyka Zacherta, włókiennika ze Zgierza. I to Zachert zbudował dla nich osiedle. Fabrykant ten w latach 30. XIX wieku przeniósł do Supraśla swój biznes,uciekając przed wysokim cłem, jakim car obłożył sukno eksportowane z Królestwa Polskiego do Rosji. To była jedna z represji po powstaniu listopadowym. Supraśl nie leżał w Królestwie, ale już w granicach imperium „własciwego” i stąd przeprowadzka biznesu a w ślad za nim robotników.

 

A z czym jeszcze kojarzy się Supraśl?

 • Po pierwsze – z teatrem Wierszalin (tu ma swoją siedzibę słynny teatr Piotra Tomaszuka – Towarzystwo Wierszalin – Teatr)
 • Po drugie – z muzeum ikon (tu dygresja: nie dane mi było ich zobaczyć, bo 1 maja tego roku, kiedy odwiedziłam miasteczko, muzeum było nieczynne, o czym wcześniej nie poinformowano, ani na stronie internetowej, ani nawet na drzwiach placówki)
 • po trzecie – ze słynnym prawosławnym monastyrem (polecam, warto zobaczyć)

Najbardziej jednak podobało mi się otoczenie Supraśla –  Puszcza Knyszyńska (jesli ktoś będzie w pobliżu, albo bedzie przejezdżał drogą z Krynek do Supraśla – koniecznie niech zajrzy do silvarium w Poczopku i kilka kilometrów dalej – arboretum na Kopnej Górze – obydwa prowadzone przez Nadleśnictwo Krynki ).

A na koniec galeria innych, już nie związanych z tkaczami, zdjęć z Supraśla:

Komentarze (4):

 1. Avatar
  zak1953

  Szanowna Pani. Wspomniane zabytki – w Chełmsku Śląskim i Supraślu – nominalnie znajdują się na przeciwległych krawędziach jednego państwa. Obecnej Polski. Trzeba jednak pamiętać, że obecny kształt granic granic Polska posiada od 1945 roku. I choć wspomniane budynki były wykorzystywane przez ludzi podobnej profesji – tkaczy, to na tym kończą się podobieństwa. Obiekty w Chełmsku powstały wiek wcześniej, w innych warunkach kulturowych i politycznych oraz co tu dużo mówić – w innych warunkach klimatycznych. Dolny Śląsk ma zupełnie inny klimat, aniżeli położony w pobliżu polskiego bieguna zimna Supraśl. Już choćby to zmuszało do trochę odmiennego budowania domów. I nie da się ukryć, że każdy region ma swoje specyficzne w budowie domów, wynikające z tradycji i kultury miejscowej. Można się cieszyć, że te śląskie bardziej przypominają historyczne oryginały, aniżeli supraślska mieszanka starego z nowym. Pozdrowienia

 2. Avatar
  Deutsch-Oberschlesier

  Tkacze na Podlasiu (choć w zasadzie Supraśl to już Czarna Ruś) znaleźli się z okręgu łódzkiego
  Ale ci z okręgu łódzkiego przybyli głównie z …Dolnego Śląska

  nawet jedna z centralnych dzielnic Łodzi w XIX w nazywała się Ślązaki

  Nawiasem mówiąc to artykułu autorka chyba przeszła drogę odwrotną bo Ładuniuk to białoruskie ew. małoruskie nazwisko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*