Herend i Miśnia. Dwie ekskluzywne marki porcelany, dwa muzea do zwiedzania

Kategorie: Europa, Śląsk

Tagi: , , , ,

 

Najpierw, kilka lat temu wybrałam się na zwiedzanie Miśni (to niedaleko Śląska, w Saksonii, tuż obok Drezna). Muzeum najsłynniejszej w Europie porcelany to nie tylko setki i tysiące eksponatów, ale także pokaz, jak wygląda proces produkcyjny.

Wycieczka przechodzi z sali do sali, a tam rzemieślnicy na potrzeby zwiedzających pokazują cały proces od koła garncarskiego, aż do ostatnich zdobień,jak powstaje filiżanka, talerz, figurka.

Potem byłam na Węgrzech i tam w Herend, niedaleko Balatonu zwiedzałam bardzo podobnie zorganizowane muzeum. Też pokaz dla turystów. Miałam wrażenie, że obydwa pokazy przygotował ten sam autor.

Za kilka dni będziemy mieć na Śląsku kolejną Industriadę – święto naszych, śląskich zabytków techniki. W programie m.in zwiedzanie starej fabryki porcelany w Katowicach (ul. Porcelanowa). Wybiorę się, będzie okazja porównać.

Miśnia, Niemcy, Saksonia

Herend, Węgry, okolice Balatonu

Herend nad Balatonem. Ta fabryka porcelany na Węgrzech ma rodowód XIX-wieczny.  Jest słynna, a jej wyroby ekskluzywne. Dziś szczyci się tym, że jest największą manufakturą tego typu w Europie, zatrudnia około 950 osób i wszystkie produkty przygotowywane są ręcznie. Przewodnik oprowadzajacy po muzeum mówi, że do kolekcjonerów porcelany z Herend należy dziś Arnold Schwarzenegger, a kiedyś księżna Diana. Zresztą – serwis dla królowej Wiktorii, cesarzowej Sissi, które można obejrzeć w muzeum pokazują, że w Herend zawsze produkowało się dla elit.

Miśnia: tu znajduje się nie tylko najsłynniejsza, ale także pierwsza w Europie (początek XVIII wieku) manufaktura porcelany. Kto nie słyszał o „porcelanie miśnieńskiej”, której znakiem firmowym są dwa skrzyżowane miecze? To właśnie tu, w Saksonii nauczono się ją produkować i odebrano monopol Chińczykom…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*