Mangalica, czyli… Dziś nietypowo – o świni. Wydawałoby się: jaka świnia jest, każdy wie. Czasami można , gdzieś podczas wakacyjnych wyjazdów egzotycznych zobaczyć półdzikie świnie czarne, chude i biegające gdzieś po śmietnikach (Indie), ale tylko na Węgrzech mają takie kędzierzawe cudactwo…


To świnia mangalica, którą zobaczyłam na Węgrzech, nad Balatonem – duma i chluba Węgrów. Jest dla nich tak cenna i rzadka, że jest zwierzęciem ustawowo chronionym. To znaczy, że dla przetrwania rasy państwo dotuje hodowlę.
Nie wiem, jak smakuje mięso z mangalicy, to rarytas. Podobno ma mało cholesterolu.
Wyhodowali ją Węgrzy krzyżując rasy miejscowe z dzikiem. Była bardzo popularna, bo mało wymagająca, pasła się sama w lasach bukowych i debowych. Popyt na nią zaczął maleć w końcu wieku XIX, kiedy i Węgrzy i mieszkańcy innych krajów Europy zamiast tłuszczu zaczęli preferować mięso (a mangalica była rasą „tłuszczową”), swoje zrobiły też pomory, które przetrzebiły stada.
Teraz mangalica to wegierska ciekawostka. Wygląda niby jak świnia, ale ma długie kędzierzawe futro no i potrafi nieźle biegać na długich nogach. Ja widziałam mangalice nad Balatonem, w specjalnym gospodarstwie na terenie parku narodowego w miejscowości Salföld.

Gospodarstwo nastawione jest na turystów. Można zobaczyć tam także inne rzadkie rasy zwierząt hodowlanych, typowych dla Węgier, uczaestniczyć w pokazach konnych rodem z węgierskiej puszty, zwiedzić miniskansen maszyn rolniczych. Interesująca jest zresztą sama wieś z zachowaną starą architekturą.

This slideshow requires JavaScript.

Komentarze (3):

  1. Avatar
    kruszynka

    W mojej wiosce jest hodowla tych świnek. Na początku była ciekawostką a teraz żyją spokojnie, jest też dużo maluszków. Ciekawe

  2. Avatar
    aga

    Jadam mięso mangalica jest świetne w smaku wręcz niepowtarzalne a schab po upieczeniu 2 dni jest miękki a także nie jest suchy jak typowe mięso wieprzowe .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*