Tego lata podczas zwiedzania południowo-wschodniej Polski warto zajrzeć do Przemyśla. Mija właśnie 100 lat od wybuchu Wielkiej Wojny – pierwszej wojny światowej. Przemyśl ze swoją twierdzą był jednym z głównych jej bohaterów. Co dziś zostało z dawnej twierdzy? Jakie jeszcze pamiątki i ślady pierwszej wojny znajdziemy w mieście i okolicy?


Dziś miasto ma 64 tysiące mieszkańców. W roku 1914 samych żołnierzy stacjonowało tu 128 tysięcy. Potężna twierdza Przemyśl była trzecią co do wielkości w Europie (wyprzedzała ją Antwerpia i Verdun). Po kilkumiesięcznym oblężeniu przez wojska rosyjskie została wysadzona w powietrze. Jej obrońcy, czyli żołnierze armii austro-węgierskiej, zanim w obliczu głodu poddali twierdzę Rosjanom, podłożyli ładunki wybuchowe. Potem już nigdy twierdzy nie odbudowano.

O historii, oblężeniu i dalszych losach podczas Wielkiej Wojny czytaj tutaj

Dziś po niektórych fortach nie ma śladu, inne są w prywatnych rękach, niektóre natomiast są atrakcją turystyczną miasta. Warto wiedzieć, że żeby dostać się do większości fortów, trzeba pokonać kilka lub nawet kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Umocnienia obejmowały miasto obręczą o długości około 45 kilometrów. Najlepiej widać to z kopca tatarskiego w centrum (polecam – dobre miejsce panoramiczne) – niewielkie wzgórza z kępami zieleni wokół miasta to z reguły miejsca dawnych umocnień.

Fort Salis Soglio
Do zwiedzania polecam fort Salis Soglio w miejscowości Siedliski (należy kierować się na Medykę i skręcić w prawo). Zachował się stosunkowo najlepiej w porównaniu z innymi, więc zwiedzanie daje wyobrażenie o dawnej wielkości. Warto wybrać się tam odpowiednio przygotowanym: choć w tym roku, przewidując zapewne duże rocznicowe zainteresowanie, wykoszono chaszcze, to jednak należy pamiętać, że w trawach można trafić na niespodziewaną kilkumetrową dziurę. Wchodząc do środka warto mieć także latarkę. Łatwiej, kiedy zwiedza się fort z przewodnikiem: pokaże gdzie były sypialnie żołnierskie, latryny, gdzie przechowywano działa, zaprowadzi w miejsce skąd widać 4-metrowy rów przeciwpiechotny…

Latem 2014 roku fort wyglada tak:

This slideshow requires JavaScript.

Wystawa i cmentarze wojenne
A w samym mieście przed kilkoma dniami w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę poświęconą twierdzy i miastu podczas Wielkiej Wojny. Polecam zapoznanie się z tą ekspozycją przed wycieczką „na fort”. Idąc śladami pierwszej wojny można też zajrzeć na przemyskie cmentarze wojenne – znajdują się na trasie na kopiec tatarski.

Zabytki Przemyśla
Dla tych, którzy potrzebują podczas zwiedzania płodozmianu, oprócz poważnych wojenno-wojskowych tematów polecamy np. muzeum dzwonów i fajek (znajduje się w wieży w centrum miasta), zabytkowy dworzec kolejowy, jeden z najładniejszych w Galicji, oraz zabytkowe kościoły oraz klasztory katolickie i prawosławne. Na wzgórzu zamkowym nad sanem można obejrzec renesansowy zamek kazimierzowski.

A o forcie Schoenenbourg w Alzacji, choc to zupełnie inna historia, pisałam tutaj

Komentarze (2):

  1. Avatar
    Sliv

    Przy następnej okazji zapraszamy na Fort VII 1/2 Tarnawce w Ostrowie . Fort pomocniczy Twierdzy Przemyśl , przystosowany modelowo do zwiedzania i turystyki biesiadnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*