Święta Góra Grabarka z lasem krzyży to symbol Prawosławia w Polsce. Miejsce wydaje się zagubione w lesie, oddalone od większych ośrodków. Ba, nawet najbliższe miasteczko, Siemiatycze (niecałe 15 tysięcy mieszkańców) leży 13 i pół kilometra od klasztoru… Wkrótce, 19 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, Grabarka zaroi się od pielgrzymów, którzy tego dnia najliczniej wędrują tu z krzyżami, które potem pozostawią gdzieś w pobliżu świątyni.

Kiedy byłam w Grabarce w połowie lat 90. ubiegłego wieku, na wzgórzu trwała budowa cerkwi. Poprzednia spłonęła kilka lat wcześniej. Za parking służyła obszerna utwardzona polana u stóp wzgórza , na które wchodziło się tak po prostu, wydeptanymi ścieżkami. Z tamtego pobytu zapamiętałam las drewnianych krzyży na szczycie niewielkiego, zalesionego wzniesienia.

Wróciłam na Grabarkę wiosną tego roku, po prawie dwudziestu latach. Gdyby nie krzyże, opasujące niewielką świątynię, trudno byłoby mi poznać to miejsce.

Pojawił się nie tylko duży parking i masywne, nie pasujące zupełnie do leśnego otoczenia, betonowe ogrodzenie , ale i szerokie psujące krajobraz schody prowadzące na samą górę. Pewnie to wygodne dla pielgrzymów i turystów, ale gdzieś przy tym „cywilizowaniu” Grabarki zniknęła duża część piękna i surowego uroku tego miejsca.

Grabarka historia

Upraszczając, Grabarka dla polskiego prawosławia to miejsce tak ważne, jak dla katolików Jasna Góra. Wierni przychodzą na Grabarkę od początku XVIII wieku. W roku 1710 mieszkańcy niedalekich Siemiatycz schronili się tu przed epidemią cholery. Miała ich ocalić woda ze źródełka, które od tej pory uważane jest za cudowne z mocą uzdrawiającą. Ujęcie wody jest dziś zabezpieczone – wierni przybywający na Grabarkę mogą z niego korzystać (zobacz moje zdjęcia w galerii).

Cerkiew na szczycie wzgórza stanęła w końcu XVIII wieku (na miejscu niewielkiej kapliczki), sto lat później została gruntownie przebudowana, a pod koniec następnego stulecia, w 1990 roku, podpalona spłonęła.

Cerkiew, która służy obecnie wiernym, została odbudowana w roku 1998. Z zewnątrz wygląda na drewnianą, ale podczas zwiedzania usłyszałam, że jest murowana i tylko z zewnątrz oszalowana drewnem.

19 sierpnia to jedno z najważniejszych świąt dla prawosławia – Przemienienie Pańskie. Tego dnia na Grabarkę przychodzą tysiące wiernych. Tradycyjnie niosą ze sobą krzyże, które potem zostawiają na Świętej Górze Grabarce.

Więcej o sanktuarium, historii miejsca i kulcie znajdziesz na tej stronie: Grabarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*