Libušín to pogorzelisko. Wspaniałe schronisko zaprojektowane przez Dušana Jurkoviča teraz wygląda tak: (zdjęcia robiłam 3 grudnia 2015 roku)

This slideshow requires JavaScript.

To jeden ze smutniejszych widoków, które widziałam ostatnio – pogorzelisko po schronisku górskim Libušín na przełęczy Pustevny w Czechach. Pożar wybuchł w nocy z 2 na 3 marca 2014 roku. Oficjalna przyczyna pożaru – wadliwa instalacja kominowa. – Oficjalna, nie musi być prawdziwa. To było podpalenie. To prawda, że komin nie do końca był w porządku, ale nie był powodem pożaru – usłyszałam na Pustevnej. Bez względu na to, jaka naprawdę była przyczyna ognia, schroniska żal. Było na liście narodowego dziedzictwa Czech. Zaprojektował je jeden z najsłynniejszych architektów monarchii austro-węgierskiej a potem Czechosłowacji, Słowak Dušan Jurkovič.

Wszystkie budowle Jurkoviča charakteryzuje oryginalny styl, na który znaczący wpływ miała architektura ludowa. Artysta łączył drewno z murem pruskim, stosował wyraziste barwy, mozaiki i ceramikę. Jurkovic był absolwentem wiedeńskiej szkoły rzemiosł artystycznych.

Jego najsłynniejsze drewniane budowle w stylu secesyjnym, bogato dekorowane to nie tylko schroniska Maměnka i Libušín na Pustevnach i gospoda Peklo koło Novego Města nad Metují, a także schronisko Jiráskova turistická chata na Dobrošovie, jedna z dróg krzyżowych w sanktuarium Svaty Hostýn i kompleks budynków sanatoryjnych w Luhačovicach,  willa w Brnie  nad rzeką Svratką (obecnie willa należy do brneńskiej Galerii Morawskiej i jest otwarta dla zwiedzających),  mogiła i mauzoleum Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

Ciekawą budowlą zaprojektowaną przez Jurkoviča jest wieża widokowa na górze Karlův kopec, niedaleko skansenu wołoskiego w Rožnovie pod Radhoštěm, która na swą realizację musiała poczekać aż 116 lat. Architekt Antonín Závada, który specjalizuje się w architekturze ludowej, poprawił nieco projekty z roku 1896 tak, aby odpowiadały obecnym wymogom. Przy budowie wykorzystywał tradycyjną technologię. Wieża została uroczyście otwarta w roku 2012.

Realizacje Jurkoviča znamy i z terenu Polski, to kilkadziesiąt cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej – pisałam o nich tutaj: Cmentarze wojenne Dušana Jurkoviča.

A na Pustevnej, przełęczy Beskidu Śląsko-Morawskiego, skąd wiodą ulubione szlaki pieszych turystów choćby na Radegast (1105 m npm.) i gdzie przyjeżdżają narciarze biegowi i zjazdowi bo i dla nich jest niezłą bazą, schronisko Libušín Dušana Jurkoviča istniało od roku 1899. Było jednym z dwu budynków kompleksu – drugi, tzw. Maměnka szczęśliwie ocalał.

Libušín zostanie odbudowany. Na razie jego pozostałości są zabezpieczone – obudowane wokół i przykryte. Nie wygląda to najlepiej, ale wierzę, że pozwoli na uniknięcie dalszej dewastacji.

Aktualizacja z roku 2020:

Libusin odbudowano. 1 lipca 2020 roku ma zostać udostępniony turystom. http://blogi.dziennikzachodni.pl/dziwnytenswiat/2020/06/15/libusin-odbudowany-1-lipca-2020-roku-zostanie-ponownie-udostepniony-turystom/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*