Krumlov, Lednice, Hluboka – to najpopularniejsze czeskie zamki. Odwiedziło ich w ubiegłym roku najwięcej turystów – podał czeski Narodowy Instytut Zabytków.  A wszystkie czeskie zamki i pałace, zarządzane przez Narodowy Instytut Zabytków zwiedziło ponad 5 mln osób. To rekord. Miałam w tym rekordzie swój udział – byłam w 2015 roku w zamku Raduń koło Opavy, o czym napisałam tutaj: Zamek Raduń na czeskim Śląsku, oraz Hradec nad Moravici  (niem. Grätz, polski Grodziec Gołęszycki), przez wiele lat związany z rodziną Lichnovskich, która miała też dobra na terenie Polski (np. Krzyżanowice).  To bardzo ważna arystokratyczna rodzina, polityków, mecenasów artystów, literatów.

Narodowy Instytut Zabytków (NPÚ) opublikował statystykę odwiedzin w ubiegłym roku.  Państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.

Na pierwszym miejscu znalazł się unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy to nie o nim śpiewała Helena Vondráčková : Malovaný džbánku z krumlovského zámku Znász ten čas, dobře znáš ten čas

Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO. Kompleks powstawał od  XVII do XX wieku w majątku Liechenstejnów i jest świadectwem zmieniających się stylów i mód w architekturze. I tak np. w Valticach mamy pałac barokowy, a w Lednicy w stylu nowego gotyku.

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był neogotycki pałac Hluboká nad Wełtawą na południu Czech (kiedyś własność rodu Schwarzenbergów). W pierwszej piątce według danych Narodowego Instytutu Zabytków znalazły sie także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

I choć ani Raduń, ani Hradec nad Moravici nie znalazły się w pierwszej piątce, poleciłabym do zwiedzenia także je.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*