Suzhou ma dwie twarze. Pierwsza, jeśli jedzie się z Szanghaju (właściwie powoli znika już granica pomiędzy tymi miastami, rozbudowując się, nieubłaganie zbliżają się do siebie) – to las kilkudziesięciopiętrowych wieżowców, lśniących szkłem i aluminium, o wyszukanym designie. Popis możliwości współczesnej architektury. Druga twarz Suzhou to malownicze stare miasto, historyczne centrum jedwabnictwa, przycupnięte nad wodą – odnogami Wielkiego Kanału Chińskiego. Wenecja Wschodu. I właśnie z powodu tych kanałów i klimatu dawnych Chin jadą do Suzhou turyści.

No, dla ścisłości trzeba dodać jeszcze, że i dla ogrodów. Klasycznych, chińskich zabytkowych ogrodów, przed laty budowanych dla wyższych urzędników cesarskich, którzy chętnie wybierali Suzhou na swoje letnie rezydencje, uczonych i artystów. Z kilkuset ogrodów do dzisiaj przetrwała prawie setka. . Ogrody Suzhou znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oto zdjęcia z jednego z nich: powstałego w 1149 roku Ogrodu Mistrza Sieci.

This slideshow requires JavaScript.

Inne znane ogrody z Suzhou to m.in.: Ogród Pokornego Zarządcy, Ogród Ostudziński, Ogród Lwa, Ogród Ogorzelny, Ogród Odsłon Pary, Ogród Odnowy i Refleksji.

Wielki Kanał Chiński

Wielki Kanał Chiński – najdłuższa sztuczna transportowa droga wodna na świecie – historycznie wiąże swój początek z Suzhou. To właśnie pomiędzy Suzhou a rzeką Jangcy przekopano w 495 roku przed naszą erą pierwszy 85-km odcinek kanału. Obecnie jego długość to 1800 km, ale najlepsze lata to cudo chinskiej inżynierii dawno ma już za sobą. I choć pod koniec XX wieku postanowiono go zrewitalizować, to nadal na wielu odcinkach jest zaniedbany i bezużyteczny. Teraz to głównie zabytek, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 2014 roku).

Dzięki położeniu przy kanale w przeszłości Suzhou się bogaciło i awansowało do grona najważniejszych chińskich miast, a teraz jest jednym z topowych miejsc turystycznych.

A tak wyglądają kanały Suzhou:

  • Liczby Suzhou
  •  Liczba mieszkańców – około 5 mln, a razem z miastami satelickimi (miasto na poziomie prefektury, czyli cała aglomeracja – stan na rok 2015) – ponad10 mln.
  •  Data powstania miasta – 514 przed naszą erą
  • Około 100 roku naszej ery, w czasie panowania Wschodniej Dynastii Han, Suzhou było jednym z dziesięciu największych miast na świecie.

Ponieważ Suzhou przez wieki bogaciło się na handlu jedwabiem trzeba i ten wątek poruszyć: W Suzhou znajduje się oczywiście muzeum jedwabiu, a turyści wyjeżdżają stąd z „jedwabnymi” zakupami. Nie wiem jak wcześniej, ale w tym roku (2018) hitem były jedwabne kołdry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*