This slideshow requires JavaScript.

Polscy turyści przejeżdżający w pobliżu Liberca w północnych Czechach (to jedna z popularniejszych tras do Pragi), albo wybierający się specjalnie do tego regionu nie mogą nie zauważyć charakterystycznej wieży dominującej nad miastem na szczycie Ještěd . Przed laty jej architekt Karel Hubáček zdobył za projekt prestiżową nagrodę Perreta. A i dziś zastosowane 50 lat temu rozwiązania zadziwiają architektów i designerów.


Budowla na górze Ještěd to wieża telewizyjna, restauracja i hotel – od lat symbol nie tylko Liberca, ale i całego regionu libereckiego, wykorzystywany zresztą nawet jako oficjalne logo miejscowych firm i urzędów. To narodowa pamiątka kultury Republiki Czeskiej, wybrana budowlą XX wieku, a w tej chwili trwają prace nad wpisaniem jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co w niej tak niezwykłego?
Wieża na szczycie Ještěd stanęła w roku 1973 (budowa trwała od roku 1966). Była to realizacja nowatorskiego na tamte czasy projektu architektonicznego autorstwa Karela Hubáčka.

Jeszcze zanim została skończona, już w roku 1969 architekt Hubáček zdobył nagrodę Perreta. Urodzony w 1874 roku Auguste Perret był francuskim architektem i urbanistą, uważanym za pioniera i mistrza konstrukcji żelbetowych. Na jego cześć od 1961 roku co trzy lata przyznawana jest nagroda Międzynarodowej Unii Architektów za technologię wykorzystaną w architekturze . W roku 1969 rozdanie nagród odbywało się w Buenos Aires, ale Karel Hubáček nie dostał zgody na opuszczenie Czechosłowacji. Nagrodę odebrał wiele lat później, już po upadku komunizmu.

This slideshow requires JavaScript.

Wieża ma 94 metry i jest jakby przedłużeniem szczytu. Na najniższych piętrach znajduje się maszynownia, wyposażenie techniczne i sterownia. Nad nimi – taras widokowy, bufet, restauracja z kawiarnią i hotel. Górna część to głównie urządzania służące do łączności, a sam czubek to tuba, na której znajduje się siedemnastometrowa antena.

Dziś hotel i restauracja ciągle przyjmują gości i jest to jedno z niezwyklejszych miejsc, zaaranżowane jak statek kosmiczny. Betonowe ściany jak w lofcie, nowoczesne meble, zaprojektowane pół wieku temu, a wyglądające jak projekty współczesnych designerów. Takich „kosmicznych” elementów jest na Ještědzie więcej, jak choćby rzeźba małego płaczącego Marsjanina przycupnięta niedaleko wieży.

Dostać się tu można na parę sposobów. Po pierwsze – na sam szczyt dociera kolejka linowa. Po drugie – wiedzie szlak pieszy. A goście hotelowi mogą dotrzeć autem i zaparkować na niewielkim hotelowym parkingu.
Piękny stąd widok na Liberec, niedaleki także Jablonec oraz rozciągające się wokół Góry Izerskie. Zimą w okolicy czynne są trasy narciarskie i skocznia.

Więcej o hotelu i o Ještědzie

Komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*