Bosko jest robić zakupy w naszych pięknych i nowych centrach handlowych

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

Syn koleżanki, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, w czasie swojej ostatniej wizyty u mamy był zachwycony naszymi centrami handlowymi. Bo tu jest tak ładnie, czysto, a przede wszystkim wszystko jest… nowe! Nie tak jak w USA, gdzie zwykłe (czyli nie te w samym centrum Nowego Jorku czy innych wielkich miast) miejsca rozkoszy zakupowych mają po 20 czy 30 lat, dawno nie były remontowane i generalnie nie porażają estetyką.

M1 w Czeladzi jest najstarszym centrum handlowym w woj. śląskim. Ma aż... 16 lat

M1 w Czeladzi jest najstarszym centrum handlowym w woj. śląskim. Ma aż… 16 lat

U nas to zupełnie inna bajka. Najstarsze centrum handlowe w województwie, czyli M1 w Czeladzi, ma zaledwie nieco ponad 16 lat, bo zostało otwarte 8 grudnia 1997 roku. Największe, czyli Silesia City Center w Katowicach, dopiero w przyszłym roku skończy 10 lat. Wielka Europa Centralna w Gliwicach nawet nie ma roku, jeszcze młodsza jest Galeria Katowicka. W dodatku większość „starych” galerii handlowych jest już po liftingu: nowe części mają i M1 w Czeladzi i SCC, teraz też rozbudowuje się Gemini Park w Bielsku-Białej.

Tymczasem okazuje się, że specjaliści już martwią się, że w 2015 roku ponad połowa polskich centrów handlowych będzie miała więcej niż 10 lat. Olaboga! – Na koniec 2015 roku 122 obiekty będą w wieku powyżej 15 lat, a 123 znajdą się w przedziale wiekowym 11 do 15 lat – mówi Marta Machus-Burek, dyrektor, Dział Doradztwa i Rozwoju Projektów Inwestycyjnych, Colliers International w rozmowie z portalem retailnet.pl. Przed takimi posuniętymi wiekowo centrami handlowymi stoją nowe, nieznane do tej pory wyzwania: jak zachęcić do wizyty znudzonych klientów, jak odciągnąć ich od nowych galerii handlowych? Jak przedłużyć życie starego centrum handlowego? Nad tym głowią się specjaliści od zarządzania centrami handlowymi.

Na pewno pomagają dobre, zróżnicowane food courty, czyli miejsca gdzie można coś zjeść czy napić się kawy. W tej dziedzinie np. M1 w Czeladzi wróżę agonię, nie lepiej jest w Galerii Katowickiej, gdzie królują albo kawiarnie albo fast foody. Ale to już temat na odrębny wpis…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*