Podobno u innych najbardziej drażnią nas cechy i  zachowania, które sami posiadamy. To psychologiczne spostrzeżenie potwierdził po  przedostatniej kolejce ekstraklasy Henning Berg. Trener Legii Warszawa miał otóż wielkie pretensje do szkoleniowców Górnika Zabrze, że w spotkaniu z Lechem Poznań (zakończonym kompromitującym laniem) wystawili do gry skład, który on uznał za daleki od optymalnego. Norweg najwyraźniej zapomniał, że to on zaświecił takim przykładem całej lidze, stawiając – w okresie, gdy tytuł wydawał mu się formalnością – na co rusz inną jedenastkę, za co zapłacił długoterminowo równie opłakany rachunek co zabrzanie jednorazowo.

Wydarzenia na Roosevelta rozbudziły też dyskusje o czystości rozgrywek. W opinii zwolenników takiej tezy  Górnik miał Lechowi ułatwić sprawę, kładąc się na ołtarzu wyższej racji, a więc uniemożliwienia zdobycia tytułu przez Legię. Nikt jednak przy okazji nie wspomniał, że to pewni siebie obrońcy tytułu sami zgotowali sobie taki los, że stali się zależni od innych. Gdyby nie to, teoria straciłaby wątpliwy urok względności, czyli kontekstu sytuacji w tabeli.

Ubocznym efektem płaczu Berga była dodatkowa mobilizacja w zespole Górnika przed ostatnim meczem na Łazienkowskiej. Józef Dankowski i Robert Warzycha posłali do  boju to, co mieli najlepszego. I  tak skończyło się porażką, co dodatkowo podważyło tezę Norwega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*