Rewolucja w finansowaniu sportu? Tajne przez poufne

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

Na wiele polskich klubów padł blady strach. Z kręgów rządowych wyciekły bowiem wieści o planowanej rewolucyjnej zmianie finansowania sportu przez spółki Skarbu Państwa.

Rewolucja miałaby polegać na zaprzestaniu sponsorowania pojedynczych klubów na rzecz całych lig. To znaczy, że np. Tauron musiałby opuścić MKS Dąbrowę Górniczą, ale mógłby objąć patronatem ekstraklasę kobiecej siatkówki jako taką. Zwolennicy tego projektu mają wiele mocnych argumentów, które – pomijając dyskusję o celowości publicznych wydatków na sport w ogóle – trafiają mi do przekonania.

Jeden z najbardziej ważkich to brak transparentności obecnego systemu. Bo niby dlaczego wielka państwowa firma decyduje się wpompować miliony w klub X, a nie w Y? Czy nie decydują na przykład prywatne układy i znajomości? A przecież państwo powinno dawać równe szanse wszystkim. Zresztą z  punktu widzenia danej dyscypliny solidny zastrzyk finansowy dla całej grupy zamiast jednego potężnego dla wybrańca, powinien być impulsem dla jej rozwoju, a więc wymierną korzyścią. A jeśli firmie po prostu zależy na reklamie to przecież znacznie lepszym nośnikiem są koszulki/rękawy/spodenki wszystkich zespołów niż tylko jednego… Takie właśnie podobno rozważania toczą się obecnie w gabinetach osób rządzących ludźmi i pieniędzmi.

W ogóle ostatnio od polityki uciec się nie da. W  czerwcu ubiegłego roku pisałem o klątwie, jaka ciąży nad fotelem ministra sportu („Gangsterzy i komedianci”, kto chce, ten sobie odszuka). No i kilkanaście dni temu Centralne Biuro Antykorupcyjne dorzuciło kolejny akapit w postaci zarzutów dla Andrzeja Biernata, który na wspomnianym fotelu zasiadał od 2013 do 2015 roku…

Aktualny minister, Witold Bańka, póki co w mediach nie błyszczy. Za to wyraźnie ma taryfę ulgową, bo gdyby jego tweet o hokeistach, którzy wciąż liczą się w grze o igrzyska w… Rio, opublikowała znana „specjalistka” od tej dyscypliny, była minister Joanna Mucha, kpinom  nie byłoby końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*