Czas biegnie szybko i wiele spraw umyka nam razem z nim, ale czasami wydarzy się coś, co stanowi impuls, by do nich wrócić. Tak właśnie zadziałał Juventus Turyn. Słynny włoski klub zmienił właśnie swój herb, upraszczając go do granic możliwości, czyli zastępując pasiaste godło stylizowaną czarno-białą literą J. Mnie akurat się podoba, ale wiadomo, że o gustach trudno dyskutować. W każdym razie klamka zapadła, a klub z miasta Fiata (to jeden z sympatyczniejszych synonimów w futbolu) tak samo przejął się protestami kibiców, jak Donald Trump manifestantami w Waszyngtonie.

Zresztą Juventus bynajmniej – pozostając w skojarzeniach z Jankesami – nie odkrył Ameryki. W ostatnim czasie loga klubów szły pod dłuta i rysiki niemal hurtowo. Czasami zmiany były subtelne – jak w przypadku Realu Madryt, który „ściął” krzyż z korony, by nie drażnić arabskiego sponsora, innym razem drastyczne, jak w West Ham United, Manchesterze City czy Genk. I trzeba przyznać, że chociaż w tle rebrandingu – to fachowa nazwa przemodelowania symboli – leżą zazwyczaj po prostu pieniądze i cele marketingowe, to większość z tych znaków zyskała na przejrzystości i stała się bardziej nowoczesna.

Przykład Juventusu przypomniał mi jednak o ubiegłorocznej informacji z Ruchu Chorzów, w której zapowiadano „lifting” słynnej eRki. Wtedy wydawało się, że to posunięcie bezpośrednio związane z zastawieniem przez Dariusza Smagorowicza obecnego logo w banku, co spowodowało potężne perturbacje wokół udzielonej klubowi przez miasto pożyczki. Teraz wychodzi jednak na to, że Niebiescy, być może niechcący, po prostu idą z duchem czasu. I kto wie – być może nowy znak na przykład na Cyprze zyskałby jeszcze większą wartość niż podczas poprzedniej księgowej wyceny.

Z dużą niecierpliwością należy zatem wyczekiwać na premierę nowego symbolu czternastokrotnych mistrzów Polski. Zagadką pozostaje jedynie reakcja banku, który zostanie z ręką w… starej eRce. Ale może się mylę i zanim nastąpi wspomniana premiera, zostanie ona uczciwie wykupiona?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*