David Haye, były mistrz świata w boksie, kilkanaście dni temu wpadł do Polski. Swoją wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów na grobie Feliksa „Papy” Stamma. Oglądając zdjęcia z tej komercyjnej wizyty na Powązkach, na myśl nasunęło mi się pytanie – ilu kibiców wie, kto jest obecnie selekcjonerem reprezentacji Polski w dyscyplinie, w której szkoła z narodowym przydomkiem była synonimem największego kunsztu*? I czy ktoś w ogóle wie, kto w tej kadrze boksuje?

Polski Związek Bokserski dość skuteczne zakopał się w niebycie, a po raz ostatni było o nim głośno w 2014 r., gdy jego wiceprezes zaatakował nożem sędziego. Obecna siła medialnego przebicia oscyluje w granicach wartości ujemnych, ale podobnie jest również z chęciami, by taki stan rzeczy zmienić. Wystarczy spojrzeć na stronę internetową PZB, która prowadzona jest chaotycznie i nieczytelnie, a w przypadku wielu członków władz związku zamiast dumnych wizerunków widnieją puste plansze.

Ten trend dotyczy jednak nie tylko rodzimego grajdołka. Totalny kryzys dopadł cały boks amatorski, a lata, gdy zamiast sprytu i siły zawodników decydowały układy, doprowadziły go na skraj samounicestwienia. Międzynarodowy Komitet Olimpijski właśnie potwierdził, że poważnie rozważa wykreślenie szermierki na pięści z programu igrzysk, ponieważ światowa federacja zignorowała polecenie MKOl i nie tylko zezwoliła na start w wyborach, ale nawet wybrała na swojego szefa Uzbeka Gafura Rachimowa, oskarżanego o poważne przestępstwa. Ten samobójczy strzał może oznaczać koniec historii trwającej od pierwszych nowożytnych igrzysk. Kwestia, czy ktokolwiek za olimpijskim boksem zapłacze, pozostaje otwarta.

* Trenerem bokserskiej reprezentacji Polski jest Ukrainiec Iwan Juszczenko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*