C zy ABAB jest lepsze czy gorsze niż ABBA? Nad takim dylematem głowią się już nawet naukowcy, ze szczególnym uwzględnieniem statystyków. I wychodzi im na to, że prawidłową odpowiedzią jest B. ABAB daje bowiem 60-procentową szansę na końcowe zwycięstwo, a to już różnica bardziej niż znacząca.

O czym mowa? O systemie wykonywania rzutów karnych, rozstrzygających rywalizację po remisowych dogrywkach. „A” to litera oznaczająca pierwszy zespół, „B” to jego rywal. Naprzemienne strzelanie jedenastek daje podobno przewagę tym, którzy je zaczynają, natomiast oddanie ekipie numer 2 prób drugiej i trzeciej, szóstej i siódmej, dziesiątej i jedenastej itd., szanse diametralnie wyrównuje.

Nad tą kwestią deliberuje właśnie International Football Association Board, jedyna organizacja mająca prawo wprowadzania zmian do zasad piłki nożnej. Pakiet innowacji ma być zresztą szerszy. Rzuty karne w czasie meczu mają być egzekwowane tak samo jak w konkursie, czyli bez dobitek, za złapanie przez bramkarza podania od partnera z zespołu jedenastka zamiast rzutu wolnego pośredniego, zawodnicy atakujący nie będą mogli ustawiać się jako część muru ekipy broniącej, sędziowie będą mieli pokazywania żółtych i czerwonych kartek trenerom i członkom sztabów, a zejście na zmianę nie na środku boiska, tylko przez linię najbliższą miejscu pobytu zawodnika.

Rewolucyjny pakiet może zostać wcielony w życie już w najbliższym sezonie. Jednorazowych zmian na taką skalę nie było jeszcze nigdy i widać w nich wpływ telewizji. Gra ma być płynniejsza, a jej czas netto ulec wydłużeniu.

Tym razem nowe rozwiązania nie wymagają wsparcia technologicznego, jak miało to miejsce przy wprowadzeniu VAR-u, a więc będą znacznie tańsze. Nie sposób jednak uciec od wrażenia, że dla polskiej piłki najważniejszy jest inny kierunek, a mianowicie wprowadzenie do podręcznika licencyjnego infrastruktury treningowej. IFAB tego za nas nie załatwi, bo w cywilizowanych obszarach futbolowej mapy konieczność jej posiadania jest regułą, a nie wyjątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*