Autor: Marcin

Overall z języka angielskiego znaczy kombinezon. To strój jednoczęściowy, w którym góra jest złączona z dołem. Dolna część kombinezonu składa się ze spodni: długich lub krótkich, obcisłych lub szerokich czy koronkowych. Możliwości jest niezwykle dużo. W kombinezonie chodzi o jeden szew który łączy tzw. górę z dołem w okolicach talii właśnie od tego szwu czyli overall wszystko się zaczęło.

Historia kombinezonu nazywanym również spodnium sięga już do początków XX wieku, kiedy to mężczyźni nosili go jako strój roboczy. Kobiety w tych czasach zakładały go w fabrykach, w kombinezonach chodziły także listonoszki i konduktorki, ponieważ był to strój niezwykle praktyczny.

Po II wojnie światowej kombinezon powrócił w wersji sportowej, w tamtych czasach szyty był głównie z  dżerseju i przyjemnych delikatnych dzianin, w których lubowała się Coco Chanel. Chanel zachęcała kobiety, by porzuciły niewygodne gorsety i „wciągnęły” na siebie wygodne spodnie i kombinezony.

Lata 30 oraz 50 ubiegłego stulecia to już lansowanie plażowego outfitu w postaci kombinezonu z luźnymi krótkimi nogawkami, czyli tzw. pantsuit. Świetnie wyglądał z parasolka chroniącą przeciw promieniami UV.

W latach 60 rządził  tzw. catsuit czyli kombinezon podobny do bielizny, wykonany z miękkich otulających tkanin takich, które maksymalnie podkreślały sylwetkę. Gina Lollobrigida często zakładała to cudeńko na siebie.

W latach 70 kombinezon królował na scenie muzycznej, najchętniej zakładali go członkowie szwedzkiego zespołu ABBA czy amerykańska soulowa wokalistka Diana Ross.

Lata 80 były już bardziej pstrokate, jeżeli chodzi o kombinezony. Pojawiły się pagony, cekiny, ćwieki, wielkie kieszenie, duże poduszki pod ramionami, sprawiały wrażenie szpiczastych i niezwykle dużych. Chętnie zakładały go znane modelki i aktorki.

Obecnie nastąpił wielki boom i powrót overall’ów. Pojawiły się w kolekcjach lato 2012 i trwa ten szał do dzisiaj. Niezwykle funkcjonalne oraz wygodne, sprawdzają się lepiej niż sukienka. Na lato przewiewny, lekki, uroczy. Dodatkowo sprawia dużą swobodę ruchów. Niezwykle ważnym atutem są jego rozmiary, zajmuję bardzo mało miejsca, w związku z tym, że jest to strój jednoczęściowy i nie trzeba się przejmować kompletowaniem outfitu. Nic dziwnego, że chętnie go zakładają gwiazdy i modelki światowego formatu. Kombinezony świetnie podkreślają długie zgrabne nogi oraz wcięcie w talii.

Kombinezony w różnych kolorach, deseniach, materiałach robią furorę. Czarne, jednokolorowe, kolorowe, kwiatowe, w dzikie printy, neonowe, wybór jest naprawdę duży. Są dostosowane na każdą okazję: sportowe, eleganckie, klasyczne, glamour. Wystarczy przełamać się i zmierzyć. Do dzieła!

Komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*