WR100322TH_002

Co prawda kultowy „Junak” sprzed lat był zawsze czarny, ale gdy pojawił się w nowym dizajnie kolor stracił znaczenie
Przeglądając swoje stare wpisy na blogu zauważyłem, że pisząc o czasach PRL-u nigdy nie proponowałem stworzenia swego rodzaju rankingu najpiękniejszych, najlepiej zapamiętanych, najbardziej użytecznych wyrobów tamtych czasów. A ponieważ podczas wielu towarzyskich spotkań temat zawsze powraca, sądzę, że zainteresuje również odwiedzających moją wspomnieniową witrynę.

Czytaj dalej

file264_restauracja

Przedwojenna widokówka przedstawiająca restaurację na Górze Redena

Źródło: książka „Chorzów na starych widokówkach”
Góra Redena to nie tylko opisane już wcześniej kościół św. Wawrzyńca, nowy zbiornik wody pitnej i wojskowy schron. Znajduje się tam również mający ponad 100 lat budynek, który w swej historii pełnił m.in. rolę ekskluzywnego hotelu i restauracji.

Czytaj dalej

 

KA111010MB_001

Na szczególną uwagę zasługuje spory fragment oryginalnego, wrześniowego farbomaskowania schronu, składającego się z 4 kolorów.
Foto: ARC
Kolejnymi, po kościele św. Wawrzyńca, ważnymi obiektami na chorzowskiej górze Redena są: betonowy zbiornik wody pitnej i wojskowy schron, który dzięki pasjonatom stanowi ważny punkt na mapie zabytków miasta.

Czytaj dalej

Chorzowski kościół św. Wawrzyńca na fotografii sprzed kilkudziesięciu lat

 

Dziś w moich historycznych wędrówkach garść ciekawostek z chorzowskiej Góry Wyzwolenia (dawniej Góra Redena, która to nazwa nadal jest jednak chętniej używana), miejsca często odwiedzanego przez mieszkańców miasta. Położona niedaleko centrum przyciąga nie tylko starym parkiem i zabytkowym kościołem św. Wawrzyńca.

Czytaj dalej

W wędrówkach po Chorzowie proponuję dziś zajrzeć do Parku Róż. Powstał on w okresie  międzywojennym i dopóki po drugiej stronie ulicy Katowickiej nie utworzono od podstaw Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku był najatrakcyjniejszym chorzowskim parkiem. Co prawda przed laty tamtejszy plac zabaw był takim tylko z nazwy, ale przecież nie tylko dlatego się tam chodziło, żeby spędzać na nim czas .
SAMSUNG

Dziś jedną z atrakcji Parku Róż są łabędzie.

Foto: ARC

Czytaj dalej

009kc7

Słynne chorzowskie schody na wiadukt na początku XX wieku. Po prawej stronie huta, która wtedy nazywała się Królewska (a właściwie Königshütte). Imię Kościuszki otrzymała po II wojnie światowej

FOTO: INTERNET

Dziś w wędrówkach po Chorzowie proponuję przypomnienie miejsc, które przed laty miały największy wpływ na oblicze tego miasta. Mam tu na myśli przede wszystkim hutę Kościuszko i kopalnię Prezydent, ale nie tylko…

Czytaj dalej

Planty dziś

Tak chorzowskie „planty” wyglądają dzisiaj

Foto: Stanisław Bartosik

 

W moich wędrówkach po Chorzowie, który już nie istnieje, ważne jest miejsce nazywane przez nas plantami. To nic innego jak znajdujący się w latach mojej młodości na początku ulicy Wolności plac zabaw. Obecnie na jego miejscu stoją McDoland’s (niebawem ponoć ma być zamknięty) i pawilon handlowy nazywany powszechnie „Hutnikiem”.

Czytaj dalej

AKS

Trybuna stadionu AKS-u w Chorzowie mieściła kilka tysięcy widzów. Gdy AKS grał z Ruchem trudno było tam znaleźć wolne miejsce.

Foto: Śląska Biblioteka Cyfrowa

Kolejne miejsce w Chorzowie, którego wygląd na przestrzeni ostatnich lat zmienił się całkowicie (tak jak opisywany w poprzednich odcinkach rynek i jego okolice) to okolice tzw. AKS-u. Dziś znajduje się tam supermarket Carrefour, a jak było kiedyś?
Otóż znajdowało się tam prawdziwe centrum sportowe. Składało się ono z dwóch boisk piłkarskich z bieżniami lekkoatletycznymi z prawdziwego zdarzenia, boiska do piłki ręcznej, dwóch basenów (jeden z kilkumetrową wieżą do skoków) i czterech kortów tenisowych.

Czytaj dalej

Chorzów ul.Katowicka lata 50-60

Na pierwszym planie po lewej stronie ulicy, wówczas Dzierżyńskiego, słynna chorzowska cukiernia Lamparskich.

Foto: Chomikuj.pl

Co zabrała chorzowskiemu rynkowi estakada od strony nieistniejącej już huty Kościuszko pisałem kilka dni temu. Dziś garść wspomnień dotycząca drugiej części centrum miasta, gdzie wyburzeń było jeszcze więcej. Zniknął bowiem cały ciąg kamienic po prawej stronie ulicy Dzierżyńskiego (tak się przed laty nazywała), która biegła od chorzowskiego rynku w kierunku Katowic, oraz kilka gmachów stojących vis a vis magistratu.

Czytaj dalej

rynek jpg

Tak wyglądał chorzowski rynek 100 lat temu

Foto: Śląska Biblioteka Cyfrowa
Podczas jednej z ostatnich wizyt w Chorzowie zebrało mi się wraz ze znajomymi na wspomnienia. Zastanawialiśmy się, jak wyglądał chorzowski rynek nim wybudowano nad nim estakadę, która przebiega droga do Bytomia. Wersji było kilka, ale w końcu doszliśmy do porozumienia, że było właśnie tak.

Czytaj dalej