Obwodnica, która polski Śląsk ominęła. I najpiękniejsza linia tramwajowa [WIDEO]

Kategorie: Śląsk

Tagi: , , ,

Jak ktoś gada głupoty o szarym Górnym Śląsku czy czarnym Bytomiu, pokazuję mu zdjęcie pogranicza bytomsko-zabrzańskiego i dzięki temu szybko i skutecznie zamykam sprawę.

Jednego dnia w czasie rowerowego rajdu, zwykłym telefonem ustrzeliłem stado koni, pasące się na wzgórzach niedaleko Rudzkiej Kuźnicy – to z kolei dzielnica Rudy Śląskiej. I ten specyficzny trójkąt jest areną ciekawe historii. Otóż główna droga z Zabrza – Biskupic do Bytomia – Bobrka przechodzi z pominięciem Rudzkiej Kuźnicy (fajnej, tradycyjnej dzielnicy, zbliżonej do „ulicówki” o intrygującej historii). Po prostu z powodu ciągłych trudności z przeprawą tranzytową przez fragment Polski, postanowiono po prostu zrobić komunikacyjny łuk z ominięciem Kuźnicy.
Ktoś twierdzi, że pasażerowie niemieckich tramwajów doznawali, delikatnie mówiąc „pewnych złośliwości” w czasie krótkiego przejazdu przez Polskę. Czy to prawda – ciężko oceniać?

rudzkakuznia
Co ciekawe, tak samo jest z linią tramwajową nr 5. Dziwnym trafem obie zbaczają z prostego szlaku i „ładują” się w zadrzewiony jar. Moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie aglomeracji. Zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy mgły przelewają się pomiędzy małymi wąwozami. Do tego często pasące się tu stado koni, biskupickie kominy w tle i mnóstwo zieleni. Przyjemność jazdy tramwajem nr 5 jest niepodważalna. O ile się nie zepsuje (co jest częste) lub nie ściga z samochodami (co jest nagminne).

Reasumując – linia tramwajowa nr 5 to prawdopodobnie najpiękniej ulokowania linia na Śląsku obecnie a tutejsza „obwodnica” najdziwniejsza…

Jeśli ktoś wie coś więcej na ten temat – niech pisze, komentuje

O samej Rudzkiej Kuźnicy musicie przeczytać w artykule Asi Oreł „Miejsce, w którym można się zakochać”. Tam też o związkach tejże z Sobieskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*