Uciekamy od zimy pod wulkany Kampanii

Kategorie: Reszta świata

Tagi: ,


Co prawda blog ten nosi buńczuczną nazwę „Podróż za Jeden Bilet” i z zamysłu – podążając za tematyką programu TV o tej samej nazwie – miał dotyczyć raczej naszego regionu – to wpis ten jak najbardziej wchodzi w uszyte na miarę szaty. Jest podróż, jest za jeden bilet. Najlepiej w dwie strony. Tak, żeby ktoś z Was się odważył. Może się przyda?

Dzięki tanim połączeniom, wykonywanym przez niskokosztowe linie Wizzair z Katowic – Pyrzowic, możemy wylecieć z Katowic w środę w środku dnia (12:15) i wrócić w niedzielę po południu i jeszcze zobaczyć najnowszy odcinek „Miłości nad Rozlewiskiem” czy co tam teraz grają po 20:00…

Bilety do Kampanii zaczynają się od 74 lub 99 zł w jedną stronę (dla członków klubu Wizz Discount nawet 54 zł). Zazwyczaj powroty są droższe, ale zapewniam Was, że przy odrobinie cierpliwości da się taki wypad złożyć w 200 a już na pewno w 300 zł. Autobus (Alibus) z lotniska do centrum kosztuje kilka euro (aczkolwiek na te kilka dni warto kupić karnet 72h), jedzenie jest bardzo tanie – taniej niż w Polsce (co mnie zawsze szokuje). Pizzę kupicie nawet za 3 euro, obfite zakupy w markecie zrobicie za 10-15 euro. Noclegi zaczynają się od 50 zł za osobę, a jak przeznaczycie 70 zł na osobę to znajdziecie naprawdę fajne i wygodne miejsca w centrum miasta. Miasta, które trzeba uznać za najlepszą bazę wypadową po okolicy.

Uliczki Neapolu to ocienione kaniony, którymi przepływa aromatyczna rzeka pomidorów zmieszanych z szynką i pieczarek przeplatanych świeżym ciastem. Jak się uprzesz to usłyszysz wśród warsztatów stolarskich stukanie melodyjki „Funiculì, Funiculà”, której wykonaniem przez Anne German zachwycali się neapolitańczycy lata temu. Również tu, na placykach i uliczkach Neapolu.

wideoneapol

Miasto wcale nie jest zaśmiecone, kilka lat temu poczyniono pewne starania, by to zmienić – dużo gorzej prezentowało się dla mnie Palermo.

Będąc na takim weekendzie w Neapolu przeznaczcie na to miasto przynajmniej dwa dni, tak, by obficie „oblepiło” Was swoją historią, tajemnicą, literackimi motywami. Wbrew popularnemu powiedzeniu – raczej przeżyjecie. Wdrapcie się albo wjedźcie kolejką zębatą na wzgórze Montesanto z najlepszą panoramą miasta i Wezuwiuszem w tle. Sapiąc, powiedzcie z satysfakcją sami do siebie „zobaczyłem Neapol i… nie umrę!”.

Pozostałe dni to wędrówka po odkopanych ulicach Pompejów od świtu aż do złotego zachodu słońca czy wejście do odkopanego Herkulanum, gdzie słuchać jeszcze brzęk antycznych warsztatów i echo obijanych sągwi z winem dudniących głosów, wydobywających się z łaźni parowych. Kto bogatym zabronił?
Można spróbować wejść na krater Wezuwiusza – wulkanu mordercy z 79 roku – a nawet podejść na samą krawędź kaldery. Można, choć pogoda na jego szczycie bywa kapryśna. Można podjechać do Pozzuoli i wejść samotnie do podziemi gigantycznego Amfiteatru Flawiuszy – jednego z największych na świecie, można w końcu z Eneidą w dłoni szukać wejścia do piekła (Solfatara) w krainie pełnej mniejszych, mniej spektakularnych kraterów, na północ od Neapolu. A można to wszystko wymazać z planów, wsiąść w prom i popłynąć na Capri, by po prostu odpocząć. jak kiedyś Graham Green i… Lenin.

Klimat Kampanii jest niezwykle przyjemny. Zimą, gdy północ Włoch nie oszczędzają deszcze – zazwyczaj jest tu słonecznie i nawet powyżej 15 stopni. Tak jest np. teraz, gdy zerkam na meteogramy.

Drobna uwaga, by uciąć potencjalne pytania o bezpieczeństwo: Po zmroku trzeba zachowywać szczególną ostrożność w bocznych uliczkach (jak wszędzie). Zwłaszcza jeśli słyszycie nasilający się stukot motorynki. Jest duże prawdopodobieństwo, że to drobne złodziejaszki.

Dajcie znać – czy taka forma wpisów Wam się podoba i czy jest tu dla niej miejsce

Komentarze (4):

  1. goldziak

    wcale nie ma 15 stopni. jestem od 5 dni w neapolu i 15 stopni nie bylo ani razu. max 13. a i deszcz pada prawie codziennie.
    forma wpisu slabiutka, po lebkach, jak wiele innych w sieci. konkretow brak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*