Ks. Wojciech Grzesiak: „Przykładny ksiądz, ojciec i mąż. Czy może być coś bardziej chrześcijańskiego?”

Kategorie: Bez kategorii

Ks. Wojciech Grzesiak z Jastrzębia wywołał burzę swoją wypowiedzią o celibacie. „Przykładny ksiądz, ojciec i mąż. Czy może być coś bardziej chrześcijańskiego?” – napisał na swoim FB kapelan z Jastrzębia. To nie była łatwa rozmowa. Za głośne wyrażanie swoich kontrowersyjnych nieco poglądów, księdza mogą czekać przykre konsekwencje. Mimo wszystko, ks. Grzesiak zgodził się porozmawiać z Dziennikiem Zachodnim i przedstawić swoje zdanie na temat zniesienia celibatu.

IMG_4193

„Moim skromnym zdaniem wiele tragedii pedofilskich, homoseksualnych zachowań kapłanów rozwiązałby „rozwiązanie” obowiązku zachowania celibatu. Przykładny ksiądz, ojciec i mąż… Czy może być coś bardziej chrześcijańskiego”? – ten wpis w internecie wywołał burzę. Podtrzymuje ksiądz te słowa?
Kościół to miejsce, w którym jest możliwa dyskusja i uważam, że najgorszą rzeczą w Kościele jest właśnie niedopuszczanie do dyskusji. A jeśli ktoś taką dyskusję rozpoczyna, to nie znaczy, że od razu coś będzie zmieniał. Znamy przecież sprawę synodu rzymskiego o rodzinie, gdzie kardynał Schonborn czy Kasper (to przecież wielcy ludzie Kościoła), rozpoczęli oficjalną dyskusję na temat homoseksualistów i związków niesakramentalnych. I jeśli kardynał Schonborn mówi o jakimś otwarciu Kościoła na homoseksualistów, to nie znaczy, że sam od razu nim jest. Tak samo, jak księża, którzy podejmują dyskusję o celibacie, nie zmieniają przecież stanu faktycznego.

Ale to od razu budzi podejrzenia. Skoro ksiądz mówi o tym, że duchowni mogliby mieć rodzinę, to rodzi się pytanie, czy ksiądz sobie wyobraża mieć rodzinę i sprawować jednocześnie obowiązki księdza?
Z Rzymem związani są grekokatolicy. Miałem na roku dwóch grekokatolików, którzy z nami skończyli 6-letnie seminarium, pojechali na Ukrainę i do Austrii, założyli rodzinę i są księżmi obrządku wschodniego. Nawet jak się uczyłem w seminarium to powtarzano mi, że sakrament kapłaństwa i małżeństwa się nie wyklucza. My jesteśmy nauczeni, że należy wybrać, albo kapłaństwo albo małżeństwo. Musimy wziąć pod uwagę, że celibat wprowadzono w XII wieku (w Polsce obowiązuje od 1197 roku). Jedenaście wieków temu nie było celibatu.

Cały wywiad z ks. Wojciechem Grzesiakiem znajdziecie w tygodniku Śląsk Plus: 

http://www.slaskplus.pl/artykul/3651424,ksiadz-ojciec-i-maz-w-jednym-czy-celibat-jest-potrzebny-posluchaj,id,t.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*