Rozklupani, rozłōnaczyni, rozjechani…

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , ,

Brazylia – Nimce 1:7. Tyn kiery zawetnōł sie o telki wynik u „buka” dzisio chyba niy musioł iś do roboty. Co samek sie robi? Czy to rychtyk pōłfinał Mundialu? Gole do zwyciynzcōw klupiōm Mueller, Klose, Khedira  i po dwa Kroos i Schuerrle. Gospodorze sztyjc jeszcze niy wiedzōm co sie stało.

Piyrsze 10 minut szpilu kulało sie do gospodorzy zgodnie z planym. To ōni mieli wiyncyj do godki i sztyjc ciśli na brama Neuera. Niy zetrwało wiela…

W 11 minucie po cyntrze z roga wynik spotkanio otwiyro Thomas Mueller. Fusbalista Nimiec szczylo nogōm z wysokości siōdmego metra kaj jes durś niywachowany. Prosty ausdruk defynsywy, zdarzo sie. Na razie jeszcze idzie sie szarpnōnć na znano i lubiano w Polsce pieśniczka ,Nic się nie stało”, ale to dopiyro poczōntek…

W 23 minucie ,,na raty” tormana gospodorzy pokōnuje Mirosław Klose. Ta sytuacjo dała uciecha kibicōm niy yno po zachodnij strōnie Odry. Fol Ślōnzokōw tyż może być dumnych ze ,,swojigo chopa”, kiery ustanawio historyczny rekord. Snajper z Opola sieknōł na dyć gynał swojo 16. mundialowo brama, czego do tyj pory niy zrobiōł żodyn inkszy.

W nastympnych sekundach wpadajōm nastympne bramki. W sumie od 23. do 29 min. Julio Cesar jes pokōnany sztyry razy. Zdo sie że kaś wele drugij trzeci bramki Brazylijczycy już sie poddali. Szok bōł z minuty na minuta coroz wiynkszy, beztōż tyż kolejne bramki były coroz to gupij tracōne.

Do szatni fusbaliści złażōm przi stanie 0:5. To nawet niy wyglōndało na nadzwyczaj dobro gra Nimcōw, ale raczyj na paraliż Canarinhos kierzi nikiedy sami oddowali gościōm bal i tyrali potracyni po swojij szesnostce. Pierōnowy bajzel…

Drugo połowa niy zapowiadała wiynkszych emocji. Co prowda Brazylio ciepła sie do ataku, ale chyba yno coby wyładować emocje na tormanie Nimcōw, bo wszyjski szlagi leciały gynał w niego. Nimce zaczli ju szanować siyły na finał. Teroski to Canarinhos byli lepsi, ale sztyjc bramy klupali goście. Dwa razy w hefcie arbitra zapisoł sie rezerwowy Andre Schuerrle. Hōnorowo brama do gospodorzy wpadła dopiyro w 90. minucie po indywidualnej Akcji Oscara.

Brazylio w żałobie. Teroski forgot żol jes Neymara i Thiago Silvy, kierzi bezradni dziwali sie na tyn szpil. Taki spotkania trza wartko zapōmnieć. Yno jak? Tyn szpil już tera zapisoł sie w historii fusbalu i bydzie długo spōminany, bo padło tamek pora rekordōw. W pōłfinale Mundialu na dyć takigo wyniku jeszcze niy było nigdy.

NImce spokojnie czekajōm na swojigo rywala w finale. Na ich plus już tera działo dobro atmosfera po wielkim zwyciynstwie, jak tyż jedyn dziyń odpoczynku wiyncyj i to po szpilu, w kierym tak rychtyk za fest sie niy zmynczyli. Do tytułu majstra jednak sztyjc im daleko. W finale tak łatwo już raczyj niy bydzie.

 

Brazylia – Nimce 1:7 (0:5).

Bramy: Thomas Mueller (11. – 0:1), Miroslav Klose (23. – 0:2), Toni Kroos (24. – 0:3 i 26. – 0:4), Sami Khedira (29. – 0:5), Andre Schuerrle (69. – 0:6), Andre Schuerrle (79 – 0:7)  –  Oscar (90. – 1:7).

Brazylia: Julio Cesar – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Oscar, Fernandinho (46. Paulinho), Luiz Gustavo, Bernard, Hulk (46. Ramires) – Fred (69. Willian).

Nimce: Manuel Neuer – Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels (46. Per Mertesacker), Benedikt Hoewedes – Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira (76. Julian Draxler), Toni Kroos, Mesut Oezil – Thomas Mueller, Miroslav Klose (58. Andre Schuerrle).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*