Ślōnski klucz do polskigo zwyciynstwa

Kategorie: Bez kategorii

Artykuły o nastympnej polskij porażce tym razym niy doczkały sie do druku. Polsko piyrszy roz w historii wygrywo z Nimcami. Z dumōm mogiymy pedzieć, że kluczowy udział mieli samek fusbaliści ze Ślōnska. Niy piyrszy roz ,,nasi” decydujōm o losach polsko-nimieckij kōnfrōntacji…

Euro 2008: Nimce wygrywajōm z Polskōm 2:0 po dwóch bramach Łukasza Podolskigo i asystach Mirosława Klose. Fusbalistōw urodzōnych w Gliwicach i Opolu. W kadrze Nimiec gro dwóch groczy ze Ślōnska, w Polsce jedyn, ale dopiyro od 65 minuty.

Eliminacje do Euro 2016: Polska wygrywo z Nimcami 2:0. Kluczowo brama na 1:0 zdobywo Arkadiusz Milik po piyknej cyntrze Łukasza Piszczka. To synki z Tychōw i Goczałkowic. Cuzamyn do kupy bioło-czerwōnych Ślōnzokōw mōmy tukej trzech, w czornej koszulce yno jedyn i to od 77 minuty.

Kaj Ślōnzoki tam zwyciynstwo? Po analizie dwóch ostatnich polsko-nimieckich szpilōw o punkty wychodzi, że coś w tym jes. Toć, że telki wniosek trza brać z lekkim przimruzyniym oka, bo na dyć niy trza być Jackiym Gmochym ani Andrzejym Strejlauym coby wiedzieć, że dwóch czy trzech groczy samych szpilu niy wygro. To niy zmiynio jednak faktu, że mogiymy zaś być z ,,naszych” dumni.

Po sobocie jes sie czym poasić… Milik z bramōm, Piszczek z asystōm. Ale niy wiadōmo czy wiynkszego udziału w zwyciynstwie niy trza by przipisać Kamilowi Glikowi. Sztoper z Jastrzymbio Zdroju czyściōł w tym szpilu wszyjsko. Forgot to jymu i Wojtkowi Szczęsnymu noleżōm sie chyba nojwiynksze gratulacje za, że Polsko zagrała na zero ze zadku.

A mōgło byc durś na opa. Mono kieby Achim Loew wkludziōł pryndzyj na boisko Podolskigo wynik wyglōndołby inacy? Łukasz groł yno poranoście minut, a tak rychtyk to ōn bōł nojbliżyj zdobycia bramki do Nimcōw. Po jego szlagu z woleja porzōndnie zatelepała sie lata bramki Szczęsnego, kiery tym razym ni mioł ani szans na reakcjo…

Trocha cufalu i Polsko moge nawet z Nimcami wygrać. Z grzeczności niy bydymy samek spōminać o statystykach szlagōw z sobotnigo szpilu. Wynik poszoł w świat. Mōmy piykny nowy rozdział w historii fusbalu, w kierym zaś główne role grajōm synki ze Ślōnska.