Czego życzōłby se tera świyntej pamiynci Pan Gerard?

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , ,

Niedziela, Dziyń Zaduszny, gynał po szpilu Legia-Ruch, loża VIP na wiyrchu. Poru chopōw w ramach „afterparty” po Balu Wszyjskich Świyntych szpilo w szkata.

– Gerard! Bezmała chcōm Ci postawić stadion w Chorzowie?

– Forgot? Jo słyszoł, że jakoś ryczka… abo ławka? Zresztōm pedzioł’ech, że stadiōn mo być Ernesta. Tōż Wy se go wachujcie.

– Jo? Dej mi pokój. Kiery stadiōn? Niych sie lepszy granio chycōm. Dyć to gańba z Legiōm przegrywać.

– Mono ich Waldi jeszcze spamiynto dejcie czas synkowi. (…)

(…) Gynał 3 listopada mijo rok ȏdkōnd straciōł sie z tego świata Pan Gerard Cieślik. Chop-legynda, idyał szportowca, działocza, kibica, wzōr do wszyjskich modych kierzi chytajōm sie fusbalu. Brakuje Was samek jak pierōn Panie Gerardzie! Tak myśli tera chyba niyjedyn kibic i to niy yno w Chorzowie. Co nōm samek po Was zostało? Co Wy byście chcieli tamek z wiyrchu ȏglōndać?

Spōminać pana Gerarda jeszcze długi lata bydzie cołki Chorzōw, Ślōnsk i Polsko. Bōł to na dyć człowiek, kiery robiōł rzeczy forgot niymożliwe na boisku i poza nim, a co nojważniejsze bez cołki życi bōł wierny swoim idyałōm… Yno bez cufal przeżōł wojna, chocioż bōł pyskatym żołnierzym Wehrmachtu. Dali mu pokój tyż komunisty, chocioż groł za Nimca w Bismarckhütter SV (ȏkupacyjno nazwa Ruchu) i wiedzieli kaj służōł. Wymigoł sie ȏd szpilanio w Legii. Zostoł bohatyrym szpilu z ZSRR. Klupnōł tyż 167 bramōw w lidze. Wyzgerny to bōł synek! Na dyć niy roz trefioł szkopyrtkōm, fōmlować tyż poradziōł jak mało kiery i tyn szwōng, jak mody sornik! Ȏ jego przigodach i boiskowych wyczynach idzie godać a godać…

A czego ōn by se tera życzōł? Myśla, że Pan Gerard bardzij niż tym, kaj stanie ławeczka z jego pōmnikiym staro sie raczyj teroski ȏ forma swojigo klubu. Porażki z Legiōm dycki było biyda przełknōnć. ,,Niy piyrszo to roz” myśli pewno pan Gerard „Hneda zaś im wklupiymy”.

Telkigo pozytywnego chopa na dyć ze świycōm szukać. Do końca życio Cieślik angażowoł sie w Ruchu jak yno mōg. Niy bōł z tej zorty trynerōw, kierzi przezywajōm i pierōniōm na swoich podopiecznych. Rod trynowoł łebkōw. Doradzoł tyż starszym. Fest dobrze spōmino go beztōż i Waldek Fornalik. Pan Gerard pewno i tera wierzy w jego drużyna. Ruch sie na dyć musi spamiyntać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*