Tesno za majstrym

Kategorie: Ekstraklasa

Tagi: , ,

Hneda 27 lot. Ciynżko uwierzyć, ale zygor ni mo litości. Gynał kej kōńczyła sie epoka, ô kierej godo sie „słusznie miniōno” po roz ôstatni tytuł fusbalowego majstra Polski pojechoł na Gōrny Ślōnsk.

W 1989 r. nōm sie wydarziło i to fest. Cołki ligowe podium ôpanowały ekipy ze Ślōnska. Telko sytuacjo trefiyła siy yno roz w historii! 14. tytuł majstra zaliczōł Ruch, a za nimi znodły sie dwa grubski kluby zza miedzy z Katowic i Zobrzo. Ôd tego czasu 12 razy Ślōnzoki stowali na podium, ale wyrosło tyż cołki pokolyni fusbalistōw i kibicōw, kierzi jeszcze ślōnskigo majstra niy fajrowali. Eźli kapitalizm ślōnskim klubom niy spasowoł…?

Ô kōndycji naszych klubōw w nowym systymie szłoby doprowdy godać a godać. Ôdpuszcza mono na razie te darymne fandzolyni, bo na dyć latoś po lekku zaświyciyła klara. Pokozała sie realno szansa na majstra i to tam kaj do niydowna żodyn by sie tego niy spodziywoł. Ô piyrszy plac w tabeli sztyjc gro gliwicki Piast, klub kiery w ekstraklasie zadebiutowoł dopiyro w 2008. Po letnim przeluftowaniu szatni synki z Gliwic synsacyjnie wygrali runda jesiynno. Mieli nawet bez chwila aż 10 punktōw przewogi. Terozki po sztarcie rundy finałowej tracōm 3 punkty do piyrszej Legii.

Z majstra Piasta niy wszyjscy ślōnscy kibice bydōm jednak radzi. Kibice ślōnskich ekip niykōniecznie fest se przajōm. A Piast to durś inkszo bojka – klub z tradycjami wschodnimi, kiery barwami nawiōnzuje do Pogoni Lwōw. Ofyn godo sie, że zakłodali go ludzie wykludzyni ze Lwowa i rychtyk to ōni przewożali w drużynie po wojnie, ale kej dokładnij dōmy pozōr na składy z 1945 r. znojdymy tyż fol groczy urodzonych na przedwojynnym nimieckim abo nawet polskim Ślōnsku (nojwiyncyj z Gliwic, ale pojedynczy tyż z Chorzowa, Katowic czy Zobrzo) – taki gliwicki miszōng.

Historio bywo pofyrtano. Monej niy cołki Ślōnsk idzie za Piastym, ale kto sam niy uśmiychnie sie chocioż bez chwila, kej „boroczki” wytargajōm majstra warszawskij Legii? Bezcynne, pra?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*