Euro wkulało sie w kluczowo faza. Terozki kożdy, nawet nojmyjszy cufal, majtniynci sie z balym czy szlag życio mogōm decydować o zostaniu w turnieju abo prziśpieszōnej rajzie du dōm. Ni ma ugodowych rozwiōnzań, ni ma rymisōw. Sōm za to elwry.

„Kiedyś to było klarowne. Szpil otwarcio, szpil o wszyjsko, szpil o honor. Kōmu to zawadzało? Ciynżko się zmiynio przizwyczajynia”. Prezes PZPN-u mo recht. Przibadali my do telkigo schymatu gry Polokōw na wielkich turniejach. Latoś jednak kulo się to durś inaczej. Pewniaki Nawałki, tōż Glik, Milik a Piszczek gynał załatwiyli se bilety do szwierćfinału. Do tego trza dociepać rezerwowego u Joachima Loewa, Łukasza Podolskigo i mōmy we Francji kōmplet sztyrech Ślōnzokōw, kerzi sztyj sōm w wielki grze.. Bioło-czerwoni po wyciepaniu z turnieju Szwajcarōw pucujōm już fusbaloki na Portugalio. Doczkali my sie masy emocji, a przi tym zaś trefiyło nōm sie dziwać na historyczne mōmynty, o kerech ni mogli my usłyszeć ani w żodnej historyjce z serii „a pamiyntosz jak w 1974…?”.

Ale po kolei. 1976 rok. Finał Euro. Piyrszy roz w historii o tytule majstra decyduje serio elwrōw. Po ostanim szlagu Antonina Panenki Czechosłowacjo wygrowo z RFN-ym 5:3. Nimce rehabilitujōm sie 6 lot niyskorzij, w piyrszej serii elwrōw w historii Mundialu wygrywajōm pōłfinał z Francuzami. Nimce bohatyrami serii elwrōw bywali niy roz, ale żodyn, ale żodyn Ślōnzok przi tymu niy zasłynōł. Kadra Polski co to elwry w poważnym szpilu tak rychtyk do niydowna ni miała pojyncio. Coby obadać naszych synków w tej wyjōntkowej fusbalowej wojnie nerwōw trza było nōm beztōż czakać aż do ostatnij soboty.

Nazod w Saint-Etienne. Sobotni wieczór. Luft gynstnieje. Pot sie leje. Ciśniyni idzie w gōra. Warunki bez godki niy do ludzi, kerzi ciyrpiōm na hercklekoty. Dopiyro terozki dowiadujymy sie komu tryner nojbardzij w tej drużynie ufo, za kogo je pewny, że niy kopnie o kretowina. 5 szlagōw – 5 goli. Jednymi z autorów nastympnego rozdziału elwrowej historii Milik z Glikiym. Szkryflejcie dalij…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*