Pukeltasza na sia i „Ślōnski Fusbal” wraco nazod z poczōntkiym września choby szkolorze. Przijazdy z urlopu bywajōm doprowdy niylekki. Jak sie chytać roboty kej w uszach sztyjc gro Maa-jor-kaa…? Jo tyż niy chca sie dzisio ôroz drastycznie ôdrywać od telkich klimatōw, beztōż propōnuja samek przeglōnd wakacyjnej listy ślōnskich szlagrōw. Ale spokojnie, trzimiymy sie fusbalu! Niy byda was szterowoł Mirkiym Szołtyskiym.

Szlagier nr 1. Transfery, rekordy. Ôd zakōńczynio Euro’16 na rynku transferowym napochało sie a napochało. Dobry wystymp naszych groczy we Francji yno im pōmōg. Hneda doczkali my sie efektōw. Nojwiyncyj emocji prziniōsły tranfery Kamila Glika i Arka Milika. Piyrszy przekludziōł sie z Turynu do Monaco i szkryfnōł kontrakt na 4 lata. Drugi zamiyniōł Amsterdam na Neapol, przi czym sieknōł nowy transferowy rekord – 32 mln euro. Arek wskoczōł na wiyrch list nojdroższych fusbalistōw ze Ślōnska (przed Klose i Podolskim)  i z Polski (przed Krychowiakiym). W Neapolu mo grać bez 5 lot, ale tego gynał niy idzie być pewnym…

Szlagier nr 2. Podolski godo doś. Na Euro 2016 skōńczyła sie bezmałaś kariera Łukasza Podolskigo w Maanshafcie zaczynto w 2004 roku. Latoś 15 siyrpnia Łukasz pedzioł ofyn doś. Statystyk kadrowych już niy poprawi, ale te i tak impōnujōm. Podwójne podium. 48 bramōw i 129 szpilōw dowo mu 3 plac na listach nojlepszych snajperów i tych kierzi nojwiyncyj razy zagrali do Nimiec.

Szlagier nr 3. Górnik wyciepuje Legia z PP. Telkich ôbrozkōw brakowało nōm we ôstatnim sezonie. Górnik w Pucharze Polski pokōnuje Warszawiokōw po dogrywce 3:2, chocioż do przerwy przegrywoł już 2:0 i zdało sie że majster Polski mo wszyjsko pod kōntrolōm. Zaś jednak ôkozało sie wiela we fusbalu znaczy ambicjo, walka do kōńca i chynć wklupanio teoretycznie lepszymu rywalowi.

Wakacje bōły latoś forgot fest aktywne, ale bez jesiyń tyż sie niy bydzie mierzło. Zaproszōm do czytanio „Ślōnskigo Fusbalu”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*