Wywiad vs. dobry wywiad

Kategorie: Bez kategorii

Każdy z nas miał na 99.9% do czynienia z wywiadem. Nie ważne w jakiej formie i kto go tworzył. Mógł to być wywiad w ulubionej gazecie mamy, wywiad w telewizji na przypadkowo trafionym kanale, wywiad napisany na blogu ulubionego twórcy internetowego. Opcji jest wiele. Bardzo możliwe jest również to, że wśród was są osoby, które prowadzą swoje blogi, mają kanały na YouTube, pracują w jakiejś gazecie (online, lub papierowej) i przynajmniej raz stworzyli wywiad, albo brali udział w takowym. A może szkolna gazetka?

Wywiad może zrobić każdy z nas, tak jak tu siedzimy (albo stoimy, nie wiem co kto z was będzie robił w danej chwili). Trzeba zadać sobie jedno ważne pytanie. Czy wywiad jaki się zrobiło jest dobry? Jeśli jest się autorem danego wywiadu i puszcza się go w obieg dla publiki, zawsze się myśli, że jest dobry. Ba! Cud, miód i orzeszki! Ale czy on NAPRAWDĘ jest dobry? Nie.

Nie mam zamiaru zaśmiecać waszych kochanych główek suchą teorią, która małą część z was (o ile kogoś) interesuje. Ja pójdę dla was o krok dalej, dam wam rady stworzenia naprawdę dobrego wywiadu, przy którym nie będziecie musieli zamartwiać się dlaczego komentarze pod waszą twórczością są lekko mówią… niekorzystne.

1. Znajdź obiekt wywiadu.

Oczywiście, można pytania zadawać każdemu, ale musimy się zastanowić dlaczego właśnie ta osoba. Czy jest związana jakość z tematyką ogólną Twojej twórczości? Czy w ostatnim czasie zaistniała jakoś w świecie? Czy osoba ogólnie jest znana/lubiana i może to przykuć uwagę? Czy jest mało znana, ale ciekawa i warto zwrócić na nią uwagę szerszego grona odbiorców?

Naprawdę, wybór odpowiedniej osoby jest istotny. Jeśli przeprowadzimy wywiad z kimś, kto nijak nie jest w stanie zapewnić nam ciekawych informacji, to nasza praca pójdzie na marne. Nikogo nie zainteresują ani pytania, a tym bardziej odpowiedzi. Brawo, w ten sposób zmarnowałeś/łaś, sobie kilka ładnych godzin z życia.

2. Dowiedz się najwięcej ile się da o Twoim gościu.

Nie możesz przeprowadzić wywiadu z kimś, o kim nie masz zielonego pojęcia. Wywiad powinien być ogólnie ciekawy i przez niego żeby ludzie: a) dowiedzieli się czegoś nowego o danej osobie, lub b) dowiedzieli się o istnieniu danej osoby i chcieli sami pogłębiać wiedzę na jej temat. Naprawdę pytania, na które odpowiedzi to ‚urodziłam się tu i tu dnia tego i tego’ które można znaleźć na Wikipedii nie są ani szokujące, ani interesujące. No chyba że ktoś urodził się podczas misji kosmicznej, ratowania kosmitów. Wtedy ok.

3. Wymyśl pytania

Nawiązując do punktu 2 pamiętaj że pytania mają być ciekawe. Nie pytaj o rzeczy oczywiste, które można znaleźć na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google. Pytaj o ciekawostki, jeśli ładnie zastosowałeś punkt 2, to wiesz dużo o Twoim gościu. Rozwijaj to co zostało napomniane, albo zapytaj o coś czego nigdzie nie było. Co jeśli Twój rozmówca ma nietypowe hobby? Może np. jest z zainteresowania fanem świnek morskich i jest ich treserem? A może lubi sery i tworzy je w domu? Ale nikt o tym nie mówi, bo trzymali się nudnych i szablonowych pytań. Wyjdź z marginesu nudy i daj się ponieść fantazji. Fajnie jeśli pytania są konstruowane w sposób wymuszający ciekawy i luźny dialog.

4. Uzgodnij dogodny termin oraz miejsce

To oczywiste, ale warto wspomnieć. Warto również zadbać o jakąś nietypową scenerię (zwłaszcza jeśli prowadzi się wywiad w formie np. filmiku na YouTube’a) Jeśli jest to aktorka teatralna, może uda się zorganizować wywiad właśnie w teatrze? Jeśli jednak wywiad ma formę pisemną, zadbaj o spokojne miejsce. Wydaje mi się że restauracja w godzinach obiadowych to słaby pomysł. Ani ty, ani Twój gość nie będziecie mogli się skupić na całości tego co się dzieje.

5. Przeprowadź wywiad

BRAWO! Masz gościa, masz pytania, godzina i miejsce są. Nie pozostało Ci nic innego jak zacząć. Nie spinaj się. To też jest człowiek, nawet jeśli jest sławny i ma na koncie więcej zer niż ty skarpetek w szufladzie, to się nie łam. Każdy jest człowiekiem i trzeba do niego podejść jak do człowieka (jakie to było głębokie). Luźno, lekko i przyjemnie. Postaraj się wytworzyć atmosferę rozmowy jak z kimś znajomym, a nie wywiad. Postaraj się wplatać coś od siebie, niech tworzy się dialog, a nie sztywne

Pytanie

Odpowiedź

Pytanie

Odpowiedź

(Dwadzieścia nieklejących się pytań i odpowiedzi dalej)

UWAGA! Pamiętaj jednak o tym z kim rozmawiasz. Całość ma być luźna, ale nie przekraczaj granic kultury. Jeśli jest to ktoś starszy, nie mów do niego na ty, a jeśli jest to ktoś, wysoki stopniem, to odpowiednio go tytułuj.

6. Zredaguj całość

Jeśli jest to filmik, zmontuj go w ciekawy sposób (nie przesadzaj jednak z szalonymi efektami specjalnymi, to będzie tylko rozpraszać uwagę), jeśli jest to tekst na bloga/do gazety, przeczytaj dokładnie całość i stwórz z tego w miarę ciągły tekst. Wyrzuć to co jednak okazało się mniej istotne, na rzecz tego co jest interesujące dla odbiorcy. Pamiętaj jednak aby nie przekręcać odpowiedzi! Coś takiego jest karygodne i będziesz smażyć się w piekle, więc uważaj bo Cię widzę.Pamiętaj również o ciekawym tytule i wstępie, które działają na odbiorców jak światło na ćmę.

7. Publikuj i czekaj

Wszystko gotowe? Idealne jak świeży śnieg po którym nikt nie chodził? Świetnie, ale wiesz co? Jednak nie, zanim to opublikujesz, to pokaż go komuś. Twoja praca zawsze wydaje się świetna, bo wiesz ile poświęciłeś na to czasu i nie chcesz go marnować, ale jednak jeśli osoba z zewnątrz zobaczy, może wychwycić coś, czego Ty nie dałeś rady. Nie bój się krytyki, ona Cię nie pobije, nie ugryzie i nie zje.

Ok, osoba trzecia wyraziła przychylną opinię? Świetnie, to teraz publikuj i z ręką na pulsie czytaj komentarze od zachwyconych widzów/czytelników.

8. Na rozluźnienie zjedz ciastko

Każdy lubi ciastko, jeśli jednak gluten to Twój wróg, to zjedz marchewkę. Co kto lubi, ja wolę ciastko.

 

Na sam koniec chciałabym wam przedstawić twórców, którzy nie zadają szablonowych pytań, a ich wywiady są wyczekiwane przez wielu ludzi z niecierpliwością

Zacznijmy od dobrze nam znanego Jakuba Wojewódzkiego. Wiadomo, jego program puszczany jest w telewizji, więc głównie chodzi o show. Jednak cała ta wesoła otoczka nie wyklucza ciekawych pytań. Pytania są nieszablonowe, ciekawe, intrygujące, nawet kontrowersyjne. Całość zawsze przeprowadzona w luźnej atmosferze, Kuba i jego goście, rozmawiają ze sobą, ciągle tworzy się dialog i dopytywanie o szczegóły. Często całość wygląda bardziej jak rozmowa przy kawie, a nie w telewizji dla ludzi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MFKh6HQgJQo

Kolejną osobą jest Łukasz Jakóbiak. Tworzy on internetowy talk show na swoim kanale YouTube’owym, który nosi nazwę 20m2. Ogólnie nie będę rozpisywać się na temat postaci Łukasza, ponieważ nie o tym jest wpis, ale zapraszam na jego kanał po więcej materiałów.

 

Skupiłam się głównie czymś co można usłyszeć i zobaczyć, a nie tylko przeczytać, ze względów na łatwiejsze zobrazowanie całości.

Jeśli macie jakieś uwagi możecie się nimi podzielić, a pewnie wytworzy się ciekawa dyskusja.

Kamila Ciećka

 

Komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*