Żyć (nie) raz

Kategorie: Bez kategorii

                Mówi się, że życie jest tylko jedno, żyje się tylko raz. Można by pomyśleć, że nie mamy opcji przeżywać czegoś ponad to, co nas spotyka. Że dziewczyna nie może spotkać rycerza na białym koniu albo chłopak nie może zostać zamożnym, przystojnym mafiozą, otoczonym kobietami. Ale czy na pewno? Z jednej strony cokolwiek nie robimy: śpimy, gramy, czytamy, pracujemy, jemy, czy wykonujemy miliony innych bardziej lub mniej ciekawych czynności, poświęcamy na nie czas z naszego życia. Ale czy do tego życia da się włożyć inne życie? Są stwierdzenia, które sugerują, że można. Jednym z najpopularniejszych są słowa Józefa Czechowicza „Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”.
Idąc tym tropem możemy dojść do tego, że czytając (poświęcają część swojego bardziej lub mnie cennego czasu), przeżywamy życie bohatera lub bohaterów. Poznajemy ich emocje, przeżycia. Możemy być młodą księżniczką na balu, rozchwytywaną przez przystojnych książąt w tańcu, albo złodziejem włamującym się do domu zamożnego mieszczanina. Patrzymy jak bohaterowie radzą sobie z różnymi sytuacjami, często zastanawiamy się (przynajmniej ja) czy można było postąpić inaczej, żeby było lepiej. Co prawda można zasugerować marnowanie swojego własnego życia, ale czy na pewno? Przykładowo czytamy jakąś krótką książkę, niech przeczytanie jej zajmie nam 3 godziny. Ktoś stwierdzi, że były to zmarnowane trzy godziny. Ale z drugiej strony z głównym bohaterem spędziliśmy pół roku. Pół roku z jego życia zajęło tylko 3 godziny z naszego. Dzięki temu przeżyliśmy już dwa. Poznaliśmy cudze, z inną perspektywą, innymi doświadczeniami. Dodatkowo książki dają nam możliwość poznania życia osoby realnej, autobiografie pozwalają nam na zapoznanie się z odczuciami i spostrzeżeniami autora opisującego swój byt. Dzięki temu życie osoby, która żyła przykładowo 60 lat my możemy poznać w kilka lub kilkanaście godzin. Mamy okazję poznania jej, zrozumienia co przeżyła, w jaki sposób to odczuwała, dlaczego podjęła takie, a nie inne decyzje. Przechodzimy z nią przez jej życie za pomocą książki. W ten sposób dochodzimy do wniosku, że nie koniecznie musimy obserwować ten świat tylko raz, z tylko jednej perspektywy. Powyższy cytat można roztrząsać na wiele sposobów ale widać że ma on rację bytu, możemy poświęcając część naszego czasu w pewnym sensie go rozciągnąć. Sięgając do książek możemy też zwiedzać różne ciekawe miejsca, nie wychodząc z domu. Przykładowo możemy przenieść się do XIX wiecznego Londynu. Przenieść się w czasie i miejscu. Zobaczyć coś, czego już nie ma, poczuć zapachy  usłyszeć dźwięki tego miejsca. Ma to swój urok i mając inne życie możemy być w kilku miejscach na raz. Dość ciekawe przeżycie.
                Często osoby spędzające część czasu w Internecie są określane jako prowadzące podwójne życie. Można by pomyśleć nad nimi, czy to dalej te same osoby, czy dwie różne? A może trochę Jekyl i Haydn, czyli dwa w jednym? Możemy wejść w świat gier MMO lub MMO RPG i spotkać kogoś kto w prawdziwym świecie jest kimś innym. Przykładowo chuderlawy chłopak, z dużą wadą wzroku, mający dwie lewe ręce, może być dobrze zbudowanym, pewnym siebie łowcą, strzelającym z łuku. Grubsza dziewczyna, nie umiejąca rozmawiać z osobami z jej otoczenia nagle staje się ponętną boginią boga miłości, wyciągającą z innych najskrytsze sekrety. W tego typu grach ludzie tworzą swoją druga tożsamość, mogą być kim chcą, prowadzą podwójne życie. Mówi się o nich, że nie mają życia, ale  czy na pewno? Nie żyją raz. Mogą stworzyć wiele postaci, rozwijać je. W swoim prawdziwym bycie tworzą wiele innych, niezależnych od siebie, a w przypadku dobrze zrobionych gier mogą się dowiedzieć wielu ciekawostek. Teoretycznie można pokusić się na stwierdzenie, że żyją bardziej od zwykłych ludzi.
                Zostając przy temacie Internetu możemy przyjrzeć się także różnym osobą na portalach społecznościowych. Ludziach, wśród których znajdziemy wielu takich, które znamy z rzeczywistości. Dajmy na to, że znamy kogoś od dziecka. Jest to przeciętna dziewczyna, całkiem ładna, skromna, trochę nie śmiała, zawsze miła i uprzejma. Z ciekawości zaglądamy na jej profil na takowym portalu i możemy przeżyć niezły szok: nasza znajoma zamiast skromnego golfa, ma wyzywający dekolt, zamiast ładnej spódniczki trochę nad kolano jest w bardzo krótkiej mini. Czytając jej wpisy i komentarze nie znajdujemy jej spokojnych słów, w których jest miła, radosna i pokojowo nastawiona, wręcz przeciwnie. Widać tam wiele wulgaryzmów, mowę nienawiści, brak jakiegokolwiek zrozumienia dla osób myślących inaczej. Które z tych żyć jest dla niej prawdziwe? Tego się nie dowiemy, ale można powiedzieć  o tej osobie jako o kimś kto żyje podwójnie, czyli prowadzi dwa różne życia. Nie żyje raz, żyje więcej razy w tym samym czasie. Jest dwoma różnymi osobami, przeżywa w różny sposób, różne rzeczy.
                Możemy teraz jeszcze na chwilę wrócić do tematu gier, ale już nie komputerowych, tylko RPG. Rzeczywistości opartej na książkach, odgrywane przez ludzi, na podstawie postaci, które stworzyli. Można być kim się tylko zechce: orkiem, elfem, człowiekiem. Chce się być kapitanem statku kosmicznego? Żaden problem. Woli się być wojownikiem albo kapłanem? Proszę bardzo. W tego typach gier tworzy się nowe życie, całą historię postaci od jej urodzenia. Dzięki temu można być kim się chce, jakim się chce. Grając w gry RPG tworzy się kogoś innego, żyje się drugim życiem. Owszem, każda postać ma wady i zalety, nie ma istot idealnych, ale to tylko dodaje realności tym grom. Mamy drugie życie, gdzieś na innej planecie, innym wymiarze. Nie jesteśmy raz, ponieważ kreujemy nowe byty.
                Patrząc na świat w ten sposób ciężko jest powiedzieć że żyje się raz. Ponieważ mimo, że żeby grać, spędzać czas w Internecie, tworzyć nowe postacie poświęcamy nasz czas, to w ciągu naszego jednego życia przeżywamy wiele, wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*