Android 4.3, czyli stary Nexus jak nowy. Prawie

Kategorie: Android, Tablety

Tagi: , , , , , , , ,

Po kilku dniach od premiery Nexusa 7 drugiej generacji oraz Androida Jelly Bean w wersji 4.3 doczekałem się wreszcie aktualizacji mojego tabletu. Czyli: zeszłorocznego Nexusa 7. Aktualizacja miała ponad 157 MB i choć wielkich zmian nie przyniosła, to uczyniła tablet wydajniejszym.

2013-07-31 10.58.05

Niestety, mimo czterordzeniowej Tegry 3 i 1 GB pamięci RAM Nexusowi zdarzały się lagi – niespodziewane „przycięcia” czy spowolnienia. Zadziwiające, tym bardziej, że na Nexusach zainstalowany jest przecież czysty Android, nie obciążony żadnymi producenckimi nakładkami, takimi jak TouchWiz Samsunga. A mimo to tablet od czasu do czasu „przycinał”. Na szczęście Android 4.3 rozwiązał ten problem: nowa wersja systemu obsługuje funkcję o nazwie TRIM, co – w dużym uproszczeniu – pozwala uniknąć spowolnienia operacji zapisów do bloków pamięci. To oznacza, że system nie powinien już „przycinać” nawet po dłuższym użytkowaniu.

Screenshot_2013-07-30-00-04-17

Nic dziwnego, że w aktualizacyjnej informacji możemy przede wszystkim przeczytać o poprawieniu wydajności i stabilności. A co jeszcze przynosi Jelly Bean w wersji 4.3? Łatwiejsze wprowadzanie tekstu – poprawiono algorytm, czyniąc słownik „mądrzejszym”. Lepiej wykorzystany jest moduł wi-fi przy lokalizacji, jest wsparcie dla Bluetooth LE (Low Energy), co znacząco obniża zużycie energii. System obsługuje OpenGL ES 3.0 (zaawansowana grafika 3D), wprowadzono ponadto tzw. ograniczone profile – część użytkowników, na przykład dzieci, może mieć teraz zablokowany dostęp do niektórych aplikacji czy też treści. Z ekranu blokady łatwiej się też przełączać między użytkownikami. W zakładce aplikacje możemy teraz zobaczyć, które z nich właśnie pracują. Wydłużony został czas pracy baterii. Sporo się tego nazbierało.

Screenshot_2013-07-30-00-13-01

Aktualizacja przyniosła ważne i potrzebne zmiany, dzięki którym zeszłoroczny Nexus 7 dostał drugie życie. Android 4.3 jest dostępny dla tabletów spod znaku Google (oba Nexusy 7, Nexus 10) oraz smartfonów – Nexusa 4 i Galaxy Nexusa, które doczekały się wreszcie inteligentnego wybierania numerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*