CyanogenMod: rewolucja, która obali system(y)?

Kategorie: Android, CyanogenMod, Modyfikacje, OS, Samsung

Tagi: , , , , , , ,

nexusae0_kondik

Na rynku mobilnych systemów wciąż jest miejsce dla nowych graczy? Steve Kondik uważa, że tak. Mało tego – jest przekonany, że jego system stanie się trzecią siłą, za Androidem oraz iOS. Pierwszym urządzeniem, na którym oficjalnie można używać CyanogenModa, bo tak nazywa się modyfikacja Kondika, jest nowy smartfon Oppo N1.

Kim jest Steve Kondik? To były programista małego start-upu z Pittsburgha. W maju 2009 r. wrzucił posta na słynne forum XDA Developers z linkami do swojego zmodyfikowanego ROM-u (systemu) dla pierwszego smartfona z Androidem, czyli T-Mobile G1 (HTC Dream). – Forum XDA było wielką wspólnotą. Każdą nową wersję systemu instalowały setki użytkowników, którzy natychmiast dzielili się uwagami. Pomyślałem sobie, że w ten sposób można napisać oprogramowanie – wspomina dzisiaj na swoim blogu. – Zobaczyć wyniki swojej pracy w czasie rzeczywistym: to było niesamowite . Czasami chciałem przesłać kilka wersji w ciągu jednego dnia, aby jak najszybciej naprawić błędy. Ale konkurencja była ostra – pojawiało się wiele oryginalnych prac, a także modów mojego moda… Było dużo zabawy.

CyanogenMod (CM) szybko zdobywał popularność. Nic dziwnego, oprogramowanie pozwalało wówczas na dużo więcej niż oryginalny system Google w wersji Donut (1.6), umożliwiając między innymi instalację aplikacji na karcie pamięci, odtwarzanie muzyki w formacie FLAC, multitouch czy „podkręcanie” procesora. Dziś CyanogenMod to alternatywa przede wszystkim dla wersji Androida „wzbogaconych” nakładkami producentów, które zwykle obciążają procesor i pamięć RAM. Kondike zawsze z dumą podkreślał, jak wydajne stają się urządzenia z zainstalowanym CM. Co ważne: użytkownicy mają dostęp do najnowszych wersji Androida, także na te smartfony, których już nie aktualizują producenci. To ogromna zaleta. Systemy ze strony CM można pobierać w kilku wersjach – S (Stable), RC (Release Candidate), M (Snapshot) oraz N (Nightly, wersja niestablina, eksperymentalna, aktualizowana co 24 godziny).

CMweb

Baza użytkowników stale rosła, oprogramowanie zostało przeniesione na wydajniejsze serwery, powstała strona internetowa i fora poświęcone CM. Mod miał już 250 tys. użytkowników, kiedy – w październiku 2009 r. – pojawiły się problemy z udostępnianiem kodu źródłowego przez Google. – Byłem zszokowany i zły. Incydent miał jednak niezamierzony efekt uboczny: pojawiła się większa świadomość tego, co robimy, a baza użytkowników jeszcze wzrosła – wspomina Kondik. Jego praca nie pozostała niezauważona. W 2011 roku został zatrudniony przez Samsunga. W koreańskiej firmie przepracował 19 miesięcy. Odszedł chwaląc z jednej strony Galaxy S4, z drugiej zaś podkreślając, że TouchWiz, nakładka Samsunga na Androida, jest jak cofnięcie się o kilka lat wstecz, do czasów Froyo (Android 2.2). Kondike wrócił więc do pracy nad CM; mod miał już kilka milionów użytkowników. – Robiło się poważnie – zaznacza.

W grudniu zeszłego roku, w Palo Alto, odbyło się zebranie założycielskie CyanogenMod Inc. Partnerami nowej firmy zostały Benchmark Capital i Redpoint wykładając na przedsięwzięcie 7 milionów dolarów.

oppo2

CM używa już ponad osiem milionów osób. Zapewne byłoby ich dużo więcej, gdyby nie fakt, że instalacja modyfikacji jest skomplikowana i wymaga odpowiedniej wiedzy. To ma się jednak wkrótce zmienić. Kondike zapowiada bowiem, że w ciągu najbliższych tygodni  w Google Play pojawi się aplikacja, która umożliwi instalację CyanogenModa w prosty, bezproblemowy sposób. Kiedy tak się stanie, może szybko okazać się, że CM przejmie całkiem sporą część androidowego tortu. Zwłaszcza, że kolejnym partnerem została firma Oppo – zaprezentowany 23 września smartfon N1 jest pierwszym na świecie urządzeniem, na którym można bez żadnych problemów zainstalować CyanogenModa. Rewolucja właśnie się rozpoczęła.

Na zdjęciu Steve Kondik. androidpolice.com

Komentarze (2):

  1. Avatar
    maRk

    Tak z ciekawosci trenowalem na Nexus 4 i starym Nexus 7. Byl troche nieprzewidywalny odnosnie baterii. W porownaniu do 4.3 to raczej slabo to wypadlo. Chociaz jezeli chodzi o szeroko rozumiane bezpieczenstwo w kontekscie Sn0wden’a to duzo wiecej opcji da sie ustawic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*