Oto „era post PC”? Tablety coraz popularniejsze

Kategorie: Android, OS, PC, Tablety, ultrabook

Tagi: , , , , , , , ,

20131022_083607

Ponad 53-procentowy wzrost na rynku odnotowali w tym roku producenci tabletów. To oznacza 184 mln dostarczonych urządzeń. Z kolei sprzedaż tradycyjnych komputerów wciąż spada – w porównaniu z 2012 r. aż o 11,2 proc. Według analityków Gartnera ta tendencja będzie się pogłębiać.

Ultrabooki, czyli lekkie laptopy wciąż sprzedają się dobrze, ale i tak przewidywany spadek na koniec roku to 8,4 proc. Analitycy Gartnera uważają, że nadchodzi czas hybrydowych urządzeń, które łączyć będą w sobie funkcjonalność laptopów (czyli: „do pracy i do grania”) z mobilnością tabletów. Konsumenci chętnie sięgają po tablety 7-calowe – są tańsze od 10-calowych odpowiedników i często równie wydajne. Spory udział we wzroście sprzedaży tabletów mają właśnie 7-calowe urządzenia: Kindle Fire i Google Nexus.

Zgodnie z prognozami Gartnera, Android umocni się na rynku w roli wiodącego systemu. W tym roku przewidywany wzrost sprzedaży tabletów i smartfonów z Androidem to aż 38 proc. – wskaźnik ten wyraźnie zbliża się do 50 proc. rynku wszystkich typów urządzeń! Dla porównania: prognozowany wzrost urządzeń z systemem Windows to 14 proc., a z iOS i Mac OS – 12 proc. Na kolejny rok prognozy wzrostu dla Androida, Windowsa oraz iOS/Mac OS wynoszą odpowiednio 45, 15 i 14 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*