lg-g2-vs-competition-1375843401

Trudno w to uwierzyć, ale wszystko wskazuje na to, że LG G2 będzie pierwszym smartfonem, poza Nexusem 5 – też zresztą stworzonym przez LG, który otrzyma aktualizację do najnowszej wersji Androida: 4.4 KitKat. I to prawdopodobnie już w grudniu. Koreańczycy mają nową, agresywną strategię – wyraźnie chcą zmienić wizerunek firmy, która wyjątkowo opieszale aktualizowała swoje urządzenia, albo wręcz, co było, niestety, znacznie częstszym zjawiskiem – nie aktualizowała ich wcale.

Tymczasem szybkie i częste aktualizacje flagowych produktów to droga na szczyt. Tak właśnie zawładnął rynkiem inny koreański producent – Samsung, który w 2011 r. stworzył bezkonkurencyjnego wówczas Galaxy S II, a potem systematycznie aktualizował jego oprogramowanie – od Androida Gingerbread, przez Ice Cream Sandwich, po Jelly Bean zdobywając zaufanie konsumentów. Paradoksalnie, to jednak właśnie Samsung może teraz przegrać tę wojnę. Każde topowe urządzenie Samsunga otrzymuje nowe, coraz bardziej rozbudowane funkcje „wbudowane” w nakładkę TouchWiz, która tak się już rozrosła, że dostosowywanie „killer feature`ów” do kolejnych wersji systemu jest coraz bardziej czasochłonne i – w konsekwencji – coraz mniej opłacalne. Nic dziwnego, że Koreańczycy dostrzegli już niebezpieczeństwo i przyznali, że muszą popracować nad oprogramowaniem dla swoich smartfonów.

Aktualizację do Androida 4.3 otrzymał ostatnio Galaxy S 4, nieoficjalnie mówi się o tym, że trwają już prace nad wersją 4.4 dla Galaxy Note 3, ale posiadacze zeszłorocznych flagowców – Galaxy S III i Galaxy Note II, wciąż czekają na Androida 4.3. A przypomnę, że Samsung w przypadku SGS III i GN II zrezygnował w ogóle z aktualizacji do Androida 4.2 decydując się na przeskok z 4.1 od razu na 4.3. SGS III jest już wprawdzie powoli aktualizowany – Samsung zaczął tym razem od Irlandii, ale na aktualizację Note II trzeba będzie jeszcze poczekać – do grudnia? O KitKat dla innych urządzeń niż GN 3 (a i ta informacja, jak dotąd, nie została potwierdzona oficjalnie) nawet jeszcze nie słychać.

A Sony rozpędza się. Z „lżejszą” nakładką na system nie ma takich problemów jak Samsung. Japoński producent już potwierdził, że wkrótce aż pięć urządzeń otrzyma aktualizację do Androida 4.4. Dobre wieści dotyczą posiadaczy Xperii Z, Z1, Z Ultra, ZL oraz Xperii Tabletu Z. Co ciekawe, Z1 i Z Ultra nowe oprogramowanie mogą otrzymać już styczniu! Wcześniej aż dziewięć Xperii otrzyma update (prawdopodobnie w przyszłym miesiącu) do wersji 4.3 – Z, Z1, Z Ultra, ZL, ZR, Tablet Z oraz T, TX i V. W przypadku trzech ostatnich urządzeń będzie to przeskok z Androida 4.1.

Producenci wiedzą, że częste aktualizacje, które wydłużają „życie” smartfonów to jeden z elementów skutecznej walki o rynek. Jak go tracić pokazało już HTC, które wpadło chyba w większą pułapkę niż Samsung; w końcu nakładka Sense jest jeszcze bardziej rozbudowana niż TouchWiz. Faktem jednak jest, że tajwański producent aktualizuje swojego flagowca, HTC One, do Androida 4.3.

Fragmentacja to, niestety, wciąż duży problem systemu Google. Wg ostatnich raportów jeszcze ponad 26 procent użytkowników korzysta z Androida Gingerbread (w wersjach 2.3.3 – 2.3.7), a niemal 20 proc. z Ice Cream Sandwich (4.0.3 – 4.0.4). Na szczęście na rynku jest już całkiem sporo urządzeń z Jelly Bean (4.1.x) – bo 37,3 proc., ale wciąż niewiele z Jelly Bean w wersjach 4.2.x (12,5 proc.) oraz 4.3 (zaledwie 2,3 proc.).

Fot. engadget.com

Komentarze (2):

 1. Avatar
  oNe

  Witam.
  Wczoraj kontaktowałem się z przedstawicielem LG z zapytaniem czy w najbliższym czasie pojawi się aktualizacja do wersji 4.4 KitKat i otrzymałem taka odpowiedź:

  „Szanowny Panie,

  dziękujemy za kontakt z naszym działem.

  Uprzejmie informujemy, iż na chwile obecną nie ma jeszcze żadnych informacji na temat wydania aktualizacji oprogramowania dla telefonu G2 D802 do wersji systemu Android 4.4. Pana sugestia dotycząca tej kwestii została przekazana do odpowiedniego działu naszej firmy.

  W razie dodatkowych pytań prosimy o ponowny kontakt.

  Z poważaniem,
  Mariusz Borys
  LG Electronics Polska.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*