20131031_161248 (1024x576)

Przez dwa tygodnie miałem okazję testować jedno z tegorocznych flagowych urządzeń Sony, Xperię Z Ultra. 6,4-calowy phablet przebił rozmiarami wszystko, co do tej pory było dostępne na mobilnym rynku i choć początkowo wydawało mi się, że Japończycy tym razem zwyczajnie przesadzili, to jednak stwierdzić muszę: Xperia Z Ultra to urządzenie wyjątkowo przemyślane.

Wstyd trochę przyznać, ale na co dzień nie chodzę w marynarce. A gdybym w marynarce chodził wystarczająco często, być może zmieniłbym nieco spojrzenie na fakt, że Xperia Z Ultra jest duża, a nawet bardzo duża. Phablet mógłbym wówczas wsunąć do wewnętrznej kieszeni i po sprawie. Bo absurdalne niemal – jak na smartfona – rozmiary urządzenia równoważą inne parametry. „Zetka” Ultra jest cienka, ma zaledwie 6,5 mm grubości. Dla porównania: Xperia Z1 ma 8,5 mm. Z Ultra waży 212 gramów. To niezbyt dużo, jak na urządzenie z 6,4-calowym ekranem. Do marynarki w sam raz. Ale nie do kurtki, ani kieszeni spodni. „Zetkę” wrzucałem po prostu do torby, ponieważ tylko tam się mieściła. Zaskakujące, ale sposób „transportu” mobilnego z nazwy urządzenia okazał się największym moim problemem w przypadku phabletu Sony.

20131101_123240 (1024x576)Od lewej: Galaxy Note II, Xperia Z Ultra, Nexus 7

Spodziewałem się, że podobny kłopot będzie z rozmowami telefonicznymi, ale nie. Fakt, urządzenie zakrywa pół twarzy i jeśli ktoś często prowadzi rozmowy, to na ulicy może poczuć pewien dyskomfort – tak się zdarza, gdy ludzie wytykają innych palcami. No dobra, może trochę przesadziłem, ale wiecie o co mi chodzi. O ten rodzaj konsternacji, gdy usłyszycie rozmowę przechodzących gimnazjalistów: „Patrz, gość ma dachówkę przy twarzy”. Tymczasem „Zetkę” łatwo trzyma się w dłoni – i znowu: bo jest cienka i nie waży pół kilograma. Japończycy osiągnęli coś, co przy odrobinie dobrej woli można byłoby nazwać kompromisem. Tak, phablet jest duży. Tak, nie mieści się w normalnej kieszeni. Tak, to dachówka. Ale mimo wszystko – i jakimś sposobem – „Zetka” wydaje się zgrabna…

Dobra. Pora wrócić do domu zapominając już o rozmowie gimnazjalistów. Czas za to przypomnieć sobie, jaka moc drzemie w układzie Qualcomma (Snapdragon 800). Powiedzieć, że „Zetka” jest szybka to za mało. Jest piorunująco szybka – tak, to jest bliższe prawdy. Często korzystam z Twittera, a moim ulubionym narzędziem jest Falcon Pro. Aplikację mam zainstalowaną na Galaxy Note II i na zeszłorocznym Nexusie 7. Zainstalowałem ją również na Xperii Z Ultra. Działa o wiele, wiele szybciej niż na Nexusie i zauważalnie szybciej niż na Galaxy Note II. A w systemie? Żadnych spowolnień. Filmy 1080 p? Najnowsze gry? Pffffff… Daj mi coś trudniejszego. Wygląda na to, że to najwydajniejsze mobilne urządzenie, które miałem w rękach.

I tu mógłbym już skończyć, ale…

…czas na małą uwagę. Część programów „widzi” Xperię Z Ultra jak tablet. Tak jest na przykład w przypadku aplikacji Pocket, albo gier, które mogą być instalowane tylko na tabletach właśnie. „Zetka” jest wielka, ale jak widać ma to też swoje zalety.

Uwaga numer dwa. Wybrałem Galaxy Note II z powodu dużego ekranu (5,5-cala) i rysika. Xperia Z Ultra ma jeszcze większy ekran i nie ma rysika, bo go nie potrzebuje. Jego funkcję pełnić może ołówek, długopis, klucz czy śrubokręt. To zasługa ekranu… który jest dla mnie jednak trochę za duży. Chyba.

Acha, jeszcze aparat. Jest przyzwoity, ze znaną już funkcją iAuto, choć bez diody doświetlającej. Ale dość o tym. Czy mówiłem już, że Xperia Z Ultra jest duża?

Na koniec specyfikacja:

System operacyjny Android 4.2 Jelly Bean. Procesor: czterordzeniowy układ Qualcomma Snapdragon 800 MSM8974 (2,2 GHz), procesor graficzny: Adreno 330. Wymiary: 179,4 x 92,2 x x6,5 mm, waga: 212 gramów. Ekran: 6,4 cala, Triluminos, TFT, 16 mln kolorów, rozdzielczość 1920 x 1080 p (technologia X-Reality for mobile). Pamięć RAM: 2 GB, pamięć flash: 16 GB, karty pamięci do 64 GB (wsparcie dla SDXC). Aparat z tyłu: 8 Mpix (wideo 1080 p, stabilizacja obrazu, m.in. rozpoznawanie scenerii, sweep panorama, HDR, efekty graficzne) przetwornik obrazu Sony Exmor RS, z przodu 2 Mpix (wideo 1080 p). Czujniki: akcelerometr, czujnik światła, zbliżeniowy, magnetometr, żyroskop. Audio jack 3,5 mm, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, NFC, microUSB, aGPS + GLONASS. Radio FM. Urządzenie jest odporne na wodę i kurz (standard IP55/IP58).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*