20131116_135106 (1024x768)

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów z modułem NFC (Near Field Communication) – radiowym standardem komunikacji bliskiego zasięgu, który umożliwia wymianę danych na niewielką odległość. Dzięki NFC możemy na przykład zapłacić w sklepie używając telefonu, a coraz większą popularnością cieszą się tagi NFC.

Tag NFC to mała naklejka, która – odpowiednio zaprogramowana – pozwala na uruchomienie określonych zadań w naszym smartfonie. Tagi są wielokrotnego użytku; można je programować, a także resetować, jeśli tylko zechcemy zmienić ustawienia. Jako pierwszy wyprodukował je Samsung, ale dzisiaj coraz więcej producentów wprowadza na rynek tagi NFC, między innymi Sony (Xperia Smart Tags, czyli niewielkie zawieszki). Niedawno kupiłem Samsung TecTiles – pięć naklejek, które mogą zostać zaprogramowane przy pomocy darmowej aplikacji z Google Play (o tej samej nazwie: Samsung TecTiles). Można także skorzystać z alternatywnego oprogramowania, np. z NFC Tag Writer.

Jak programujemy tagi? Wyjątkowo prosto. Wystarczy uruchomić aplikację i zbliżyć smartfona do naklejki, a następnie dodać odpowiednie zadanie z szerokiej listy dostępnych „tasków”. W aplikacji domyślnie ustawione są trzy tryby: Home Mode, Car Mode i Office Mode. W pierwszym przypadku zaprogramowany tag uruchamia w naszym smartfonie wi-fi, wyłącza tryb cichy i ustawia budzik. Oczywiście to tylko przykładowe opcje. W Car Mode ustawiono domyślnie włączony Bluetooth, uruchomienie odtwarzacza muzyki oraz aplikacji Mapy. Z kolei w trybie biurowym, po zbliżeniu naszego smartfona do naklejki, tag uruchamia wi-fi, przełącza dźwięk na wibrację oraz otwiera w przeglądarce wyszukiwarkę Google.

Oczywiście możemy wszystko konfigurować sami, zadań wykonywanych przez smartfon może być więcej – jedyne ograniczenie stanowi pojemność taga (888 bajtów). Możemy tworzyć również własne tryby, zostawiając (przyklejając) zaprogramowane naklejki w domu, biurze czy samochodzie. Akcje podzielone są na cztery grupy: Settings (m.in. włączenie lub wyłączenie wi-fi, Bluetooth, trybu cichego czy dostosowanie jasności ekranu) , Phone (m.in. wykonanie połączeń do wybranych pięciu numerów, wysłanie SMS, maila, ustawienie alarmu, odtwarzania muzyki czy wideo), Application (uruchomienie wybranej aplikacji) i SNS (zadania związane z serwisami społecznościowymi, m.in. wysłanie tweeta, udostępnienie treści na Facebooka, aktualizację statusu w Google+ czy też zameldowanie się w Foursquare – opcji jest oczywiście więcej).

Pamiętajmy, że tagi nie będą działać, gdy są przyklejone do metalowej powierzchni, nie zadziałają również w sytuacji, kiedy ekran smartfona jest zablokowany. Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*