Sony wprowadziło na rynek kolejną generację SmartWatcha. Zaskoczyło mnie to, jak funkcjonalne jest to urządzenie, co z kolei sugeruje, że rynek z „mądrymi zegarkami” i powinien się dynamicznie rozwijać. Ale po kolei…
SmartWatch 2 sprzedawany jest w solidnym, plastikowym pudełku. Oprócz zegarka znajduje się w nim kabel USB, nie ma za to ładowarki. Można oczywiście korzystać z ładowarki telefonu, albo po prostu podłączyć SmartWatcha do komputera. W opakowaniu, oprócz instrukcji, jest też ulotka z kodem aktywacyjnym do aplikacji Runtastic Pro, która w Google Play kosztuje ok. 20 zł. Zegarek oczywiście w pełni współpracuje z aplikacją przeznaczoną dla amatorów biegania. I jeszcze króka specyfikacja techniczna SmartWatcha 2: ekran LCD o przekątnej 1,6 cala i rozdzielczości 220 x 176 pikseli, jednordzeniowy procesor ARM Cortex, łączność: Bluetooth i NFC, do tego gniazdo microUSB, bateria 140 mAh, wymiary: 42 x 42 x 9 mm, waga: 122,5 kg. Zegarek współpracuje ze smartfonami z Androidem 4.x.
SmartWatch ma metalową obudowę z plastikowymi elementami, natomiast pasek jest ze sztucznego tworzywa (gumowany, ale dobrej jakości) – przynajmniej taki był w testowanym przeze mnie egzemplarzu. Dla SW 2 przeznaczone są jednak także paski metalowe oraz skórzane. Pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski – back, home i menu. Nie miałem problemów z ich obsługą; są wystarczająco responsywne. Interfejs SmartWatcha też nie budził moich zastrzeżeń. Tak jak w smartfonie, po odblokowaniu, możemy przesuwać ekrany z zainstalowanymi aplikacjami (siatka 2 x 3), z góry wysuwa się panel powiadomień, ale przy ikonkach i tak są cyferki informujące o nieprzeczytanych wiadomościach, mailach czy nieodebranych rozmowach. U góry ekranu jest także m.in. wskaźnik naładowania baterii i symbol pracującego modułu Bluetooth. Z lewej strony zegarka jest port microUSB, z prawej – przycisk, którym – przytrzymując go dłużej – włączamy lub wyłączamy SmartWatcha (krótkie naciśnięcie wybudza ekran).
Na początek postanowiłem sparować SmartWatcha z moim Galaxy Note II. Najpierw musiałem zainstalować w telefonie aplikację Sony – Smart Connect, potem aplikację SmartWatch 2 i skorzystać z modułu NFC, aby zegarek rozpoznał urządzenie i połączył się z nim. Teraz już poszło z górki. Po uruchomieniu w Note aplikacji SmartWatch 2 (dostępna z panelu powiadomień) pojawiły się proponowane przez Sony aplikacje do zainstalowania. O ile Gmail, Telefon, Połączenia nieodebrane, Twitter i Wiadomości zainstalowałem bez problemów, o tyle Email i Slideshow (przegląd zdjęć z galerii) odmówiły współpracy z Samsungiem. Na szczęście do testów wraz ze SmartWatchem 2 otrzymałem Xperię L, która oczywiście w pełni współpracowała z zegarkiem.
Kiedy w aplikacji na telefon użyjemy opcji „szukaj aplikacji” zostaniemy przeniesieni do Google Play, gdzie rozszerzeń dla SmartWatcha 2 jest mnóstwo – zarówno darmowych, jak i płatnych. To ważne, bo fabrycznie w SW 2 nie ma zainstalowanych wielu aplikacji. Możemy korzystać jedynie z alarmu, minutnika i latarki – po jej włączeniu ekran staje się biały. Parując smartfona z zegarkiem pojawiają się jednak kolejne opcje. I jest ich całkiem sporo. Dzięki dodatkowym aplikacjom z Google Play SW 2 może m.in. informować nas o tym, jaka jest pogoda, o wydarzeniach w kalendarzu, odczytywać notatki, przeglądać kontakty, wybierać numery telefonów (rozmowę prowadzić już musimy przy pomocą telefonu) czy sterować muzyką w smartfonie. Oczywiście opcji jest dużo więcej i SW 2 z czasem staje się naszym prawdziwym centrum powiadomień.
A powiadomień z SW 2 na ręku nie sposób przeoczyć. Gdy nadchodzi połączenie, mail, albo jakiekolwiek powiadomienie (np. odświeżony timeline na Twitterze) telefon wibruje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy zbytnio oddalimy się od telefonu i zrywamy połączenie Bluetooth i kiedy odzyskujemy je. Do zegarka można szybko się przyzwyczaić – gdy ktoś dzwonił, szybko spoglądałem najpierw na SW 2, sprawdzając kto to – jeśli przypisaliśmy zdjęcie to kontaktu, to wyświetla się ono także na ekranie SmartWatcha. Nie musiałem mieć w ręku telefonu, by sprawdzić maila, esemesa, albo przejrzeć tweety czy powiadomienia z Facebooka. Bateria powinna wytrzymać kilka dni, na dodatek ładuje się bardzo szybko – na wszelki wypadek warto nosić przy sobie kabel USB. Jest krótki, nie zajmuje dużo miejsca i dzięki niemu możemy podłączyć SW 2 np. do laptopa w pracy.
W mojej ocenie SmartWatch 2 to fajny gadżet i do tego dość przydatny. Problem polega na tym, że zegarek pełni nie tylko funkcje praktyczne. To także ozdoba i tak traktuje zegarki wielu z nas. Estetyka SmartWatcha 2 niekoniecznie pasuje do garnituru, nawet w wersji z metalowym paskiem…
Na plus:
– powiadomienia w czasie rzeczywistym, synchronizacja z kalendarzem, sieciami społecznościowymi itd., w skrócie: spore możliwości SmartWatcha 2
– solidnie wykonany, a do tego wodoodporny (norma IP57)
– po prostu fajny gadżet
Na minus:
– aby w pełni z niego korzystać trzeba mieć smartfona Sony
– ekran mógłby być lepszy
Mam pytanie, czy do wyświetlania zdjęć jest ustalona rozdzielczość, czy zegarek wyświetla zdjęcia w każdej rozdzielczości. Czy na zegarku da się czytać dokumenty.
Witam. Zegarek wyświetli wszystkie zdjęcia z galerii, warto jednak pamiętać, że ekran SmartWatcha 2 ma rozdzielczość 220 x 176 pikseli przy przekątnej 1,6 cala – i to jest parametr decydujący o jakości wyświetlanego obrazu. Co do dokumentów: nie wiem czy jest takie rozszerzenie dla SW 2, pamiętam jednak że były m.in. rozszerzenia dla czytnika i do notatek. Generalnie SW 2 świetnie sprawdza się jako centrum powiadomień. Można np. przeczytać tweeta, nowego maila czy wpis na Facebooku, ale dłuższy tekst może na takim ekranie mocno zmęczyć.
Planuje zakup zegarka Sony SmartWatch 2. Mam telefon samsung galaxy trend. Nie będzie mi ścinać telefonu z brak pamięci ram.
Xperia L ma tylko nieco więcej pamięci RAM niż Galaxy Trend (1 GB vs 768 MB) i świetnie sobie radziła, ale raczej RAM nie miał w tym przypadku pierwszorzędnego znaczenia. Telefon będzie intensywnie wykorzystywał moduł Bluetooth, więc raczej martwiłbym się o żywotność baterii 😉
bateria trzyma mi przy normalnym urzytkowaniu 7dni wienc o to się nie martwie
Czy da się ustawić aby np. w czasie korzystania z endomondo lub runtastic nie włączał się ekran wygaszacza – zegar? Tylko zeby caly czas wyświetlały się aktualne wskazania tych aplikacji?
Witam. Z tego co znalazłem w sieci wynika, że to kwestia odpowiednich poprawek w wymienionych aplikacjach – dla deweloperów najprawdopodobniej podstawowym problemem jest jednak wysoki pobór energii przy włączonym ekranie. Wielu użytkowników poruszyło ten problem m.in. na XDA Developers czy na stronie Endomondo ze wsparciem dla SmartWatcha 2.
czy sony smart watch 2 zadziała na sony xperii J?
Witam. Xperia J jest na liście wspieranych urządzeń w przypadku SmartWatcha pierwszej generacji, w przypadku SW2 takiej listy nie udało mi się znaleźć. Jednak na angielskiej stronie Sony Mobile, w punkcie kompatybilność pisze: „Works as an NFC watch with all smartphones using Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) and later”. Wygląda więc na to, że moduł NFC jest niezbędny.
Mam pytanie czy do smartwatch 2 będzie dobrze pracował na samsung galaxy trend plus i czy w ogóle będzie działał ? Dziękuję 🙂
Witam, mam pytanie dotyczące kodu aktywacjnego do Runtastic Pro. Probowalem wiele razy i nie udalo mi sie uzyskac dostepu. Jakas podpowiedz?
Witam mam pytanie, zaistalowałem aplkiacje slideshow, aby móc przeglądać zdjęcia, na telefonie mam w aplikacja w smart watachu włączoną, ale niestety na zegarku tego nie widać w aplikacjach, co mam zrobić aby pojawiła się w końcu ta ikonka z aplikacja ?
Witam czy ten zegarek będzie dział w pełni z telefonem samsung galaxy s5? Czy będzie dało rade otworzyć na tym zegarku zdjęcia z tego telefonu ?