20131122_010157 (1024x768)

Sony wprowadziło na rynek kolejną generację SmartWatcha. Zaskoczyło mnie to, jak funkcjonalne jest to urządzenie, co z kolei sugeruje, że rynek z „mądrymi zegarkami” i powinien się dynamicznie rozwijać. Ale po kolei…

SmartWatch 2 sprzedawany jest w solidnym, plastikowym pudełku. Oprócz zegarka znajduje się w nim kabel USB, nie ma za to ładowarki. Można oczywiście korzystać z ładowarki telefonu, albo po prostu podłączyć SmartWatcha do komputera. W opakowaniu, oprócz instrukcji, jest też ulotka z kodem aktywacyjnym do aplikacji Runtastic Pro, która w Google Play kosztuje ok. 20 zł. Zegarek oczywiście w pełni współpracuje z aplikacją przeznaczoną dla amatorów biegania. I jeszcze króka specyfikacja techniczna SmartWatcha 2: ekran LCD o przekątnej 1,6 cala i rozdzielczości 220 x 176 pikseli, jednordzeniowy procesor ARM Cortex, łączność: Bluetooth i NFC, do tego gniazdo microUSB, bateria 140 mAh, wymiary: 42 x 42 x 9 mm, waga: 122,5 kg. Zegarek współpracuje ze smartfonami z Androidem 4.x.

SmartWatch ma metalową obudowę z plastikowymi elementami, natomiast pasek jest ze sztucznego tworzywa (gumowany, ale dobrej jakości) – przynajmniej taki był w testowanym przeze mnie egzemplarzu. Dla SW 2 przeznaczone są jednak także paski metalowe oraz skórzane. Pod ekranem znajdują się trzy dotykowe przyciski – back, home i menu. Nie miałem problemów z ich obsługą; są wystarczająco responsywne. Interfejs SmartWatcha też nie budził moich zastrzeżeń. Tak jak w smartfonie, po odblokowaniu, możemy przesuwać ekrany z zainstalowanymi aplikacjami (siatka 2 x 3), z góry wysuwa się panel powiadomień, ale przy ikonkach i tak są cyferki informujące o nieprzeczytanych wiadomościach, mailach czy nieodebranych rozmowach. U góry ekranu jest także m.in. wskaźnik naładowania baterii i symbol pracującego modułu Bluetooth. Z lewej strony zegarka jest port microUSB, z prawej – przycisk, którym – przytrzymując go dłużej – włączamy lub wyłączamy SmartWatcha (krótkie naciśnięcie wybudza ekran).

Na początek postanowiłem sparować SmartWatcha z moim Galaxy Note II. Najpierw musiałem zainstalować w telefonie aplikację Sony – Smart Connect, potem aplikację SmartWatch 2 i skorzystać z modułu NFC, aby zegarek rozpoznał urządzenie i połączył się z nim. Teraz już poszło z górki. Po uruchomieniu w Note aplikacji SmartWatch 2 (dostępna z panelu powiadomień) pojawiły się proponowane przez Sony aplikacje do zainstalowania. O ile Gmail, Telefon, Połączenia nieodebrane, Twitter i Wiadomości zainstalowałem bez problemów, o tyle Email i Slideshow (przegląd zdjęć z galerii) odmówiły współpracy z Samsungiem. Na szczęście do testów wraz ze SmartWatchem 2 otrzymałem Xperię L, która oczywiście w pełni współpracowała z zegarkiem.

Kiedy w aplikacji na telefon użyjemy opcji „szukaj aplikacji” zostaniemy przeniesieni do Google Play, gdzie rozszerzeń dla SmartWatcha 2 jest mnóstwo – zarówno darmowych, jak i płatnych. To ważne, bo fabrycznie w SW 2 nie ma zainstalowanych wielu aplikacji. Możemy korzystać jedynie z alarmu, minutnika i latarki – po jej włączeniu ekran staje się biały. Parując smartfona z zegarkiem pojawiają się jednak kolejne opcje. I jest ich całkiem sporo. Dzięki dodatkowym aplikacjom z Google Play SW 2 może m.in. informować nas o tym, jaka jest pogoda, o wydarzeniach w kalendarzu, odczytywać notatki, przeglądać kontakty, wybierać numery telefonów (rozmowę prowadzić już musimy przy pomocą telefonu) czy sterować muzyką w smartfonie. Oczywiście opcji jest dużo więcej i SW 2 z czasem staje się naszym prawdziwym centrum powiadomień.

A powiadomień z SW 2 na ręku nie sposób przeoczyć. Gdy nadchodzi połączenie, mail, albo jakiekolwiek powiadomienie (np. odświeżony timeline na Twitterze) telefon wibruje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy zbytnio oddalimy się od telefonu i zrywamy połączenie Bluetooth i kiedy odzyskujemy je. Do zegarka można szybko się przyzwyczaić – gdy ktoś dzwonił, szybko spoglądałem najpierw na SW 2, sprawdzając kto to – jeśli przypisaliśmy zdjęcie to kontaktu, to wyświetla się ono także na ekranie SmartWatcha. Nie musiałem mieć w ręku telefonu, by sprawdzić maila, esemesa, albo przejrzeć tweety czy powiadomienia z Facebooka. Bateria powinna wytrzymać kilka dni, na dodatek ładuje się bardzo szybko – na wszelki wypadek warto nosić przy sobie kabel USB. Jest krótki, nie zajmuje dużo miejsca i dzięki niemu możemy podłączyć SW 2 np. do laptopa w pracy.

W mojej ocenie SmartWatch 2 to fajny gadżet i do tego dość przydatny. Problem polega na tym, że zegarek pełni nie tylko funkcje praktyczne. To także ozdoba i tak traktuje zegarki wielu z nas. Estetyka SmartWatcha 2 niekoniecznie pasuje do garnituru, nawet w wersji z metalowym paskiem…

Na plus:

– powiadomienia w czasie rzeczywistym, synchronizacja z kalendarzem, sieciami społecznościowymi itd., w skrócie: spore możliwości SmartWatcha 2

– solidnie wykonany, a do tego wodoodporny (norma IP57)

– po prostu fajny gadżet

Na minus:

– aby w pełni z niego korzystać trzeba mieć smartfona Sony

ekran mógłby być lepszy

 

Komentarze (13):

 1. Avatar
  Asia

  Mam pytanie, czy do wyświetlania zdjęć jest ustalona rozdzielczość, czy zegarek wyświetla zdjęcia w każdej rozdzielczości. Czy na zegarku da się czytać dokumenty.

 2. Avatar
  sucharek

  Planuje zakup zegarka Sony SmartWatch 2. Mam telefon samsung galaxy trend. Nie będzie mi ścinać telefonu z brak pamięci ram.

 3. Avatar
  pati

  Czy da się ustawić aby np. w czasie korzystania z endomondo lub runtastic nie włączał się ekran wygaszacza – zegar? Tylko zeby caly czas wyświetlały się aktualne wskazania tych aplikacji?

 4. Avatar
  zuza

  Mam pytanie czy do smartwatch 2 będzie dobrze pracował na samsung galaxy trend plus i czy w ogóle będzie działał ? Dziękuję 🙂

 5. Avatar
  marcin

  Witam, mam pytanie dotyczące kodu aktywacjnego do Runtastic Pro. Probowalem wiele razy i nie udalo mi sie uzyskac dostepu. Jakas podpowiedz?

 6. Avatar
  bartek

  Witam mam pytanie, zaistalowałem aplkiacje slideshow, aby móc przeglądać zdjęcia, na telefonie mam w aplikacja w smart watachu włączoną, ale niestety na zegarku tego nie widać w aplikacjach, co mam zrobić aby pojawiła się w końcu ta ikonka z aplikacja ?

 7. Avatar
  Damian

  Witam czy ten zegarek będzie dział w pełni z telefonem samsung galaxy s5? Czy będzie dało rade otworzyć na tym zegarku zdjęcia z tego telefonu ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*