S

Carbon to jeden z najbardziej obiecujących klientów Twittera w Google Play. Niedawno aplikacja stworzona przez Dots & Lines, a właściwie przez M. Saleha Esmaeili, dewelopera ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, otrzymała dużą aktualizację.

Carbon powstał jako klient Twittera na WebOS, czyli system Palma. Był niezwykle popularny. Problem w tym, że WebOS, jako mobilna platforma, przestał istnieć. Na szczęście po kilku latach deweloper stworzył Carbon najpierw na Windows Phone, a potem także na Androida. Spora w tym zasługa dawnych użytkowników smartfonów Palma, którzy chcieli, ba, żądali wręcz ulubionej aplikacji w swoich nowych urządzeniach. W końcu się doczekali, ale pierwsze wydanie przypominało wersję beta: miało sporo braków, jednak już zeszłoroczna aktualizacja przyniosła sporo pozytywnych zmian. Prawdziwie użytecznym narzędziem Carbon stał się dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku.

S

Czarna jak węgiel aplikacja w wersji 2.0 dla Androida (wymaga wersji 4.0+) stała się nie tylko ładniejsza wraz z implementacją nowego interfejsu z opartą na gestach obsługą, ale zyskała też nowe funkcje. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji wita nas krótki tutorial uczący gestów. Główny ekran wypełnia timeline (z podglądem zdjęć i wideo), a kolejne to wzmianki oraz wiadomości. Z prawej strony możemy wysunąć panel z retweetami bądź ulubionymi. Na dole ekranu jest nasz awatar ze znaczkiem plus. Wybierając plusa możemy wpisać nowego tweeta, gdy wybierzemy awatar – ukaże nam się mały panel, z którego możemy przenieść się do profilu (bardzo dopracowanego i efektownego), ulubionych, retweetów, list, ustawień, trendów, wyszukiwarki, możemy też z tego poziomu wyłączyć powiadomienia.

Carbon for Twitter ma świetną wewnętrzną przeglądarkę, choć oczywiście możemy w ustawieniach wybrać przeglądarkę systemową. W ustawieniach mamy także m.in. do wyboru wielkość czcionki (przy okazji: fonty to Roboto), styl tweeta (opcja pojawiła się w aktualizacji do wersji 2.0.8 naprawiającej przy okazji wszystkie błędy), tryb Oxide (skala szarości timeline’u) czy opcję „Nie przeszkadzać” wyłączającą powiadomienia w ustalonych przez nas godzinach, na przykład w nocy. W timeline jest wreszcie duży podgląd zdjęć/wideo, zaś po dotknięciu tweeta ukazuje nam się małe menu z opcją odpowiedzi, cytowania, retweetowania, dodania do ulubionych, udostępniania czy podglądu rozmowy. Jest też nowy widżet – z dostępem do timeline’u, trendów, wyszukiwarki, aparatu i tworzenia tweeta.

Oczywiście aplikacja nie jest jeszcze doskonała. Nadal brakuje optymalizacji na tablety, języka polskiego, a z powodu ograniczeń narzuconych przez Twittera nie możemy spodziewać się powiadomień w trybie push o wzmiankach i wiadomościach (możemy za to wybrać częstotliwość odświeżania – od 5 minut do 2 godzin). Mimo to Carbon for Twitter jest i tak użyteczniejszy od oficjalnej aplikacji. I dużo ładniejszy. Polecam, zwłaszcza że Carbon for Twitter to aplikacja darmowa i pozbawiona reklam. Jej twórcę można jednak dobrowolnie wspierać przy pomocy systemu PayPal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*