NotePRO 3b

Analitycy firmy Gartner opublikowali swoje prognozy na nadchodzący rok. Raport zapowiada sprzedaż niemal 2,5 miliarda komputerów, tabletów i telefonów komórkowych. Najwięcej sprzedanych urządzeń, bo aż 1,9 mld, stanowić będą smartfony. Dominacja Androida trwa: 1,1 mld sprzedanych w tym roku telefonów i tabletów będzie miało system Google.

Wg prognoz Gartnera będziemy mieli do czynienia ze wzrostem sprzedaży urządzeń mobilnych – smartfonów, tabletów oraz hybryd (głównie phabletów, określanych przez Gartnera jako „ultramobiles”) – o 7,6 proc. w porównaniu z 2013 r. Spadnie za to sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów – do 277,9 mln sztuk, wobec 299,3 mln w 2013 r.

Raport Gartnera przewiduje dalszą ekspansję Androida. W 2014 roku smartfony i tablety z systemem Google będą stanowiły 45 procent wszystkich sprzedanych urządzeń. W 2015 r. ma być to już niemal 48 proc. Liczby? W tym roku sprzedanych ma zostać ponad 1,1 mld urządzeń z Androidem, 359,8 mln urządzeń z Windowsem (i Windows Phone) i 344 mln z iOS/MacOS.

Nadal najwięcej urządzeń sprzedawanych będzie w Chinach. Rynek high-endowych smartfonów i tabletów wydaje się być już nasycony, dlatego producenci coraz większy nacisk kładą na sprzedaż tańszych urządzeń. Gartner nie przedstawił danych dotyczących poszczególnych producentów, ale analitycy przewidują dominującą rolę Samsunga, który na dodatek w tym roku ma wprowadzić na rynek smartfony z system Tizen.

W zestawieniu nie ma też SmartTV, niemniej Gartner zwraca uwagę na ich rosnące znaczenie.

Fot. Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*