gsmarena

Koniec problemów HTC? Producent smartfonów z Tajwanu zawarł porozumienie patentowe i technologiczne z Nokią. Nie znamy szczegółów finansowych umowy, wiadomo jednak, że i Nokia korzystać będzie z patentowego portfolio HTC. W tym przypadku chodzi głównie o LTE.

Ostatnie miesiące były dla HTC wyjątkowo trudne. Nokia wytoczyła bowiem kilka procesów, które dla producenta z Tajwanu zakończyły się niekorzystnymi wyrokami. Sąd w Wielkiej Brytanii orzekł, że HTC One Mini nie może być sprzedawany na Wyspach w związku z naruszeniem patentów Nokii (sprawa dotyczy mikrofonu). Z kolei w Niemczech, również z powodów patentowych, zablokowana została sprzedaż flagowego modelu HTC, czyli One. Nokia, która w swoim portfolio ma ok. 15 tys. patentów, domagała się także finansowego odszkodowania.

Ostatecznie dziś już wiemy, że ta wojna zakończyła się porozumieniem. W oficjalnym komunikacie producenta z Tajwanu przeczytać można między innymi, że HTC dokonywać będzie płatności na rzecz Nokii, ale współpraca obejmować będzie także patenty HTC. Pełne warunki umowy są jednak poufne. Warto jednak przypomnieć, że HTC już płaci Nokii opłatę licencyjną za tzw. Standard Essential Patents (SEP). To już kolejne porozumienie HTC; wcześniej firma z Tajwanu dogadała się z Apple.

Wydaje się, że cała sytuacja jest także korzystna dla Microsoftu, który – przypomnę – przejmuje komórkowy biznes Nokii i już wcześniej podpisał z fińską firmą 10-letnią umowę licencyjną. Pokazuje ponadto siłę patentowego portfolio Nokii. W końcu Finowie mają za sobą zwycięskie batalie sadowe z Apple i BlackBerry, porozumienia podpisały między innymi z Samsung, LG, Lenovo czy Huawei. Wygląda więc na to, że każdy producent, który zechce wejść na rynek smartfonów będzie zmuszony do finansowego uregulowania spraw licencyjnych z Nokią.

fot. GSMArena.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*