S

Tylny panel najnowszego smartfonu Sony, Xperii Z1 Compact, jest wykonany z hartowanego szkła czy poliwęglanu? Ostatnio zastanawiał się nad tym serwis Xperia Blog, a temat podchwyciła później także Phone Arena.

Porównania Xperii Z1 Compact z pierwowzorem, Xperią Z1, są nieuchronne, zwłaszcza że różnic jest niewiele. Oczywiście najistotniejsza dotyczy rozmiaru urządzeń, kolejne zaś to ekran – 4,3 cala i rozdzielczość 720 x 1280 p w Z1 Compact wobec 5-calowego panelu i rozdzielczości 1080 x 1920 p w Xperii Z1 – oraz bateria: 2300 mAh w mniejszym urządzeniu, 3000 mAh w Z1. Coś jeszcze? Być może. Chodzi o materiały, z jakich wykonana jest Xperia Z1 Compact. W oficjalnym opracowaniu technicznym urządzenia (White paper) pojawiła się informacja, że oba panele – z przodu i z tyłu – wykonane są z „wytrzymałego, hartowanego szkła” (chodzi zapewne o Gorilla Glass, choć Sony wykorzystuje też Dragontrail Glass). Sony to zresztą potwierdziło.

Tymczasem Xperia Blog twierdzi, że 6 lutego zmieniona została informacja w opracowaniu technicznym. Zamiast zdania „Both the front and back are made from durable tempered glass” pojawiło się „The front side of the phone is made from durable tempered glass”To nie wygląda jak przypadek. Naszym zdaniem jest całkiem możliwe, że tył urządzenia jest w istocie wykonany z tworzywa sztucznego – możemy przeczytać na Xperia Blog.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zrzuty ekranu pochodzą z serwisu xperiablog.net

Kilka dni temu pobrałem z polskiej strony producenta opracowanie techniczne, a dziś – po przeczytaniu informacji z serwisu Xperia Blog – ściągnąłem je ponownie. Zmian nie ma, nadal można przeczytać, że oba panele wykonane są z wytrzymałego, hartowanego szkła. Pora więc na kilka moich uwag. Smartfon noszę bez etui (nie posiadam żadnego w tym rozmiarze) unikając kontaktu z innymi przedmiotami. Urządzenie kładę jednak często na stole czy biurku. Na tylnym panelu pojawiły się drobne, widoczne pod światło ryski. Poliwęglan? A może fabrycznie przyklejona folia, znana już m.in. z Xperii Z1, która błyskawicznie się rysuje?

wp1

Zrzut ekranu z oficjalnego opracowania technicznego na polskiej stronie Sony

Bez względu na to, czy z tyłu urządzenia mamy do czynienia ze szkłem czy poliwęglanem, wiem jedno: Xperia Z1 Compact to niezwykle solidny smartfon. Mam jednak radę dla jego użytkowników: na tylny panel lepiej naklejcie ochronną folię.

AKTUALIZACJA: A jednak. Po kilku dniach i w polskim oddziale Sony pojawiła się „poprawiona” wersja opracowania technicznego. Możemy więc przyjąć, że tylko z przodu telefonu jest hartowane szkło, z tyłu natomiast – poliwęglan.

White paper 2

Poprawiona wersja opracowania technicznego Xperii Z1 Compact

Twitter: @G_Lisiecki.

Komentarze (1):

  1. Avatar
    User

    Tył smartfona Xperia z1 Compact nie jest pokryty folią fabryczną, jak ma to miejsce w przypadku smartfona z1. Tył to po prostu tworzywo sztuczne niczym nie pokryte. W przypadku zarysowania nie istnieje zatem możliwość zdjęcia folii, której tam po prostu nie ma. Fabryczna folia ochronna znajduje się tylko z przodu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*