Moto360_Macro_alt1_with text

Bez żadnych zapowiedzi, wręcz niespodziewanie Google potwierdziło swoją dominującą rolę na mobilnym rynku prezentując Android Wear. Nowy projekt firmy z Mountain View przynosi system dla „technologii noszonych”, czyli np. zegarków. Mało tego, wiemy już, jak wyglądać będzie smartwatch zaprojektowany przez Motorolę: model Moto 360 przebija wszystko, co do tej pory proponowali producenci inteligentnych zegarków.

Google zaprezentowało nowy system niemal mimochodem, udostępniając zestaw narzędzi (SDK) i zachęcając deweloperów do pisania aplikacji dla projektu Android Wear. Nowe API oraz funkcje zostaną ujawnione w najbliższych miesiącach. Wiadomo, że zainteresowane projektem są już między innymi Asus, HTC, LG, Motorola, Samsung, a także producenci układów SoC – Broadcom, Intel, Qualcomm czy MediaTek.

Moto360__Metal_RGB_0

Moto 360

Już teraz wiemy, że istotą systemu jest doświadczenie użytkownika. Potwierdza to zresztą oficjalna prezentacja Moto 360, absolutnie oszałamiającego smartwatcha, który zaprojektowany został przez Motorolę. Urządzenie, tak jak smartfony z Androidem, zareaguje na „OK, Google” i głosowe komendy. Zapewne będzie miało również funkcję kontroli ruchu opartą na gestach. Moto 360 ma pojawić się na rynku już latem. Niestety, na początek tylko w Stanach Zjednoczonych. Swój zegarek oparty na projekcie Android Wear zapowiada już także LG. Podobno prace nad smartwatch`em G trwają. Ba, są na tyle zaawansowane, że LG G powinien być pierwszym smartwatchem projektu Android Wear. Mówi się nawet, że zostanie zaprezentowany podczas Google I/O, dorocznej konferencji dla deweloperów. Specyfikacja nie jest znana, ale podobno zegarek ma 1,65-calowy wyświetlacz i 4 GB pamięci.

LG

LG G

Jak będzie wyglądał nowy system Google? Głównym elementem interfejsu będzie „context stream”, czyli pionowa lista kart, podobna do tej, z której korzystamy w Google Now w smartfonie czy tablecie z Androidem. Na górze interfejsu jest ikona „G”, która wywołuje „context stream”, można ją zapewne aktywować mówiąc: „Ok Google”. System reaguje na polecenia głosowe, np. „zanotuj”, „wyślij wiadomość” czy „nawiguj do…” Deweloperzy będą mogli wykorzystywać opcję „Powiększenie” i dodawać nowe karty, które pojawią się, gdy przesuniemy „context stream” w lewo, czy dodać przycisk akcji, na przykład w celu archiwizowania maili.

Context-Stream-Cue-Card-2

Android-Wear-Card-Stream-4

Android-Wear-Voice-Replies

Wygląd interfejsu (za androidcentral.com)

Bez wątpienia firma z Mountan View poszła właściwą drogą. Android Wear pokazuje bowiem, czym od samego początku powinny być smartwatche – zgodnie z wizją Google to urządzenia ułatwiające życie, a nie jedynie gadżety z centrum powiadomień.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*