SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dobre wieści dla posiadaczy drugiej generacji phabletów Samsunga – międzynarodowa wersja Galaxy Note II otrzymała oficjalną aktualizację do Androida KitKat w wersji 4.4.2. Nowa wersja systemu udostępniona została na początek we Francji. W związku z tym, że mój Note II pochodzi właśnie z francuskiej dystrybucji, mam już oficjalną wersję systemu. Co zatem przynosi KitKat dla Note II?

Nowy system miał 428,44 MB – wbrew informacji, że jest dostępny jedynie przez Kies, telefon pobrał go OTA (Over-The-Air). W oficjalnym changelogu pojawiły się informacje o tym, że zawartość albumu muzycznego podczas odtwarzania zostanie wyświetlona na ekranie blokady, ponadto do ekranu blokady można dodać teraz nowy skrót aparatu, poprawiona została również stabilność i wydajność interfejsu. Sam interfejs niewiele się jednak zmienił – to nadal, od strony wizualnej, ta sama wersja TouchWiza, w którą Note II został wyposażony trafiając do sprzedaży. Mamy np. wciąż ten sam widżet pogody, także w aplikacji Notes S nie zauważyłem żadnych nowych elementów.

Drobne zmiany jednak są: KitKat przynosi biało-szarą belkę powiadomień (zielonej ikony baterii już nie zobaczymy), jest też inna czcionka notyfikacji. Zmienił się ponadto wysuwany pasek umożliwiający korzystanie z aplikacji w dwóch oknach. Teraz, wzorem Note 3, możemy tworzyć pary wybranych aplikacji, które uruchomią się jednocześnie. Bardzo przydatne. W ustawieniach dostępnych już z belki powiadomień w miejsce ikony GPS pojawiła się Lokalizacja. Teraz możemy wybrać metodę lokalizowania. Duża dokładność oznacza korzystanie z GPS, sieci komórkowej i Wi-Fi, natomiast tryb oszczędzania energii ogranicza smartfon do korzystania z sieci komórkowej i Wi-Fi. W zakładce pojawiają się ikony aplikacji, które żądają dostępu do lokalizacji, jest też zakładka „Raportowanie lokalizacji Google”.

Również w ustawieniach pojawiła się nowa zakładka: Aplikacje domyślne. Tutaj możemy ustawić domyślny launcher, albo aplikację do obsługi SMS – systemowe Wiadomości czy np. Hangouts. Pamięć RAM – na podobnym poziomie, co w przypadku wcześniejszej wersji systemu, czyli wolnych pozostaje ok. 300 MB. Po wyczyszczeniu pamięci jest prawie 1 GB.

Aktualizacja: Po ponad dobie korzystania z nowej wersji systemu mogę stwierdzić, że telefon rzeczywiście działa płynnie i szybko. Przezroczysty pasek stanu – fajny, kiedy jednak „zwiniemy” ekran powiadomień, pasek jeszcze przez chwilę jest czarny – dziwnie to trochę wygląda. Po dokładnym przejrzeniu ustawień okazało się, że KitKat przynosi także kolejne zmiany; w zakładce Drukowanie pojawiła się bowiem opcja „dodatek usług drukowania Samsung”. Ponadto, jak doczytałem na zachodnich portalach, pojawiło się także wsparcie dla NFC tap-to-pay, czyli obsługi płatności i dla Samsung Wallet.

Co sądzicie o zmianach? Dajcie znać w komentarzach. Jestem też na Twitterze: @G_Lisiecki

Komentarze (5):

  1. Avatar
    strarzak

    Mam telefon note 2 z polskiej dystrybucji samsung i jeszcze nie mam tej aktualizacj:( kies nie widzi telefon tez nie. Lipa.

  2. Avatar
    kazik

    Witajcie, po zaktualizowaniu oprogramowania nie łączy mnie z GPSem. Pomimo aktywacji „dużej dokładności”. Co jest? Co radzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*