SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wearable technology, czyli technologia noszona, staje się coraz bardziej popularna. To oczywiście nie tylko zegarki, ale także opaski pomagające rejestrować naszą aktywność i dbać o zdrowie. Odkąd Nike wprowadziło na rynek FuelBand, w sprzedaży pojawia się coraz więcej współpracujących ze smartfonami akcesoriów określanychjako fitness tech. Jednym z nich jest opaska Sony, SmartBand.

 

SmartBand – czyli gadżet do rejestrowania codziennej aktywności – sprzedawany jest w dość eleganckim, plastikowym pudełku. Oprócz niewielkiego modułu – czujnika urządzenia, w zestawie znajdują się dwie kauczukowe opaski (na jednej jest metalowy element umożliwiający zapinanie paska) na rękę, kabel USB oraz dokumentacja. Czujnik wyposażony jest w port microUSB, dzięki któremu ładujemy urządzenie podpinając je np. do laptopa (nie ma opcji przesyłania danych), przycisk on/off oraz trzy niewielkie diody.

Czujnik jest bardzo lekki, w sumie cała opaska waży zaledwie 21 gramów. Szybko można zapomnieć, że mamy coś na nadgarstku. Wymiary samego modułu to tylko 40,7 x 15,3 x 7,8 mm. Urządzenie napędzane jest procesorem ARM Cortex-Mo (32 bit), pamięć RAM to… 16 kb, pamięć flash – 256 kb. Urządzenie wyposażone jest w energooszczędny moduł Bluetooth 4.0, NFC oraz baterię litowo-polimerową o pojemności 32 mA. Czas ładowania to tylko godzina, a jedno ładowanie wystarcza na kilka (4-5) dni. Opaska odporna jest na wodę i kurz (norma IP58) i działa w temperaturze od – 20 st. C do + 60 st. C.

Aby korzystać z opaski trzeba w smartfonie zainstalować aplikację Lifelog, dzięki której SmartBand – po sparowaniu z urządzeniem dzięki innej aplikacji: SmartConnect (parować można przy pomocy NFC albo Bluetooth) – będzie rejestrować naszą aktywność. Od razu dodam: aktywność szeroko rozumianą. Nie tylko fizyczną (po rejestracji na platformie Lifelog, podaniu swoich danych aplikacja podpowie nam, ile np. powinniśmy przejść dziś kroków, przebiec kilometrów, spalić kalorii, a nawet – ile spać, bo opaska w odpowiednim momencie może nas obudzić), ale także aktywnością związaną z komunikacją czy rozrywką (Lifelog policzy nam telefoniczne rozmowy, przeczytane maile, albo np. to, jak długo słuchaliśmy muzyki). Dzięki czujnikowi opaski SmartBand, Lifelog rozpozna czy idziemy pieszo, jedziemy rowerem, pociągiem czy samochodem.

To przydatny gadżet zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą aktywne życie. Pozwala prowadzić statystyki podzielone na dni, tygodnie, miesiące i lata, podlicza kilometry, które przeszliśmy czy przebiegliśmy, zachęcając do dalszego wysiłku. Dzięki przyciskowi w czujniku możemy przełączać się między trybem nocnym i dziennym, ważne chwile przypominać nam będą z kolei Life Bookmarks. I jeszcze jedno: urządzenie wibruje, gdy np. nadchodzi połączenie, albo gdy znajdziemy się poza zasięgiem modułu Bluetooth w smartfonie. Stan baterii SmartBand możemy sprawdzić wysuwając pasek powiadomień naszego smartfona.

SmartBand oraz aplikacja Lifelog współpracują z urządzeniami z systemem Android 4.4 lub nowszym, które muszą obsługiwać protokół Bluetooth Low Energy (BT 4.0). To nie tylko najnowsze Xperie. Wśród współpracujących urządzeń innych producentów są: LG Nexus 5, LG Nexus 4, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5, HTC One i HTC One M8.

Twitter: @G_Lisiecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*